Chryzantemy – kwiaty jesieni

Chryzantemy, nazywane złocieniami, są jednymi z najbardziej powszechnych roślin kwitnących od jesieni aż do nastania pierwszych mrozów. Zróżnicowane, osobliwe kształty kwiatów, okazałe bogactwo barw oraz długie i obfite kwitnienie zadecydowały o wielkiej popularności tych roślin.

Chryzantemy mogą być uprawiane na tarasach i balkonach oraz w ogrodach. Późny czas kwitnienia tych roślin oraz duża odporność na niższe temperatury sprawiły, że są wykorzystywane do dekoracji grobów podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Te niezliczone zalety złocieni powodują, że obok astrów jesiennych, są one idealną propozycją dla osób, które chcą zachować piękny wygląd swoich ogrodów aż do przyjścia zimy.

Chryzantemy należy sadzić od wczesnej wiosny do początku lata. Do uprawy chryzantem w ogrodzie należy wybrać miejsce słoneczne. Powierzchnia sadzenia powinna być wcześniej dobrze przygotowana. Stanowisko pod ich uprawę w przyszłym roku warto przyszykować już teraz, jesienią, nawożąc ziemię dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem i głęboko przekopując (można do tej czynności użyć glebogryzarki). Po dwóch tygodniach od posadzenia warto chryzantemom przyciąć wierzchołki pędów – to zapewni lepsze rozkrzewienie się roślin.

ChryzantemyPosadzenie sadzonek wiosną wiąże się z koniecznością ich nawożenia w okresie rozwoju pąków kwiatowych. W tym okresie należy umacniać je raz na dwa tygodnie rozcieńczonym nawozem w płynie. Na chwilę przed wybarwieniem się pąków, trzeba zaprzestać nawożenie, ponieważ w przypadku jego kontynuowania, pędy roślin mogą stać się nadmiernie wiotkie i wybujałe. To nie tylko pogorszy wygląd chryzantem, ale także zwiększy niebezpieczeństwo wystąpienia chorób. Gleba właściwie przygotowana jesienią, zapewni roślinom wystarczająca ilość składników odżywczych w okresie ich wzrostu.

Wybrane gatunki chryzantem mogą zimować na rabatach. Dużą wytrzymałość na mróz wykazują na przykład gatunki chryzantemy czerwonawej.

Późną jesienią, gdy nadejdą pierwsze mrozy i zniszczą kwiaty, ogrodnik musi pamiętać o tym, by przyciąć pędy chryzantem (na wysokości około 15 cm nad ziemią) – ten zabieg zmniejszy ryzyko zapadania na choroby grzybowe i gnicia roślin.

Omawiając zabiegi pozwalające właściwie przezimować złocieniom, warto zwrócić uwagę na fakt, iż rośliny te nie tolerują zbyt dużej wilgoci. Z tego powodu, okrywając je przed mrozem należy wybrać gałązki świerkowe – w żadnym wypadku nie można przyciętych pędów zakrywać liśćmi lub kompostem.

Chryzantemy są niezwykle pięknymi i zróżnicowanymi kwiatami. Ich pielęgnacja nie jest jednak trudna – nawet początkującym ogrodnikom nie powinna przysporzyć większych problemów. Niewątpliwą zaletą tych kwiatów jest również fakt, iż rozwijają się w okresie, kiedy większość roślin już przekwitła. Stanowią barwne akcenty w ogrodzie, a dzięki swej różnorodności i jaskrawości odmieniają oblicze jesiennych rabat.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP