Pielęgnacja trawnika po zimie – jakie zabiegi wykonać?

pielegnacja-trawnika-po-zimie

Pierwsze wiosenne promienie słońca sprawiają, że z radością myśli się o powrocie do ogrodów. Jednak zanim będziesz w pełni cieszyć się wypoczynkiem na ulubionych działkach musisz zadbać o ich odpowiednie przygotowanie. Pracę warto rozpocząć od pielęgnacji trawnika po zimie – jakie zabiegi wykonać, by ponownie stał się gęsty i zielony?

Ogród po zimie

pielegnacja-trawnika-po-zimieKiedy temperatura powietrza wzrasta, rośliny powoli się zazieleniają, a w różnych częściach ogrodu zaczynają się pojawiać wczesne kwiaty. Pomimo wcześniejszego, pozornego uśpienia, przez wszystkie zimowe miesiące tereny podlegały zmianom i były narażone na szkodliwe działanie mrozu, mogącego przyczyniać się do powstania pleśni śniegowej. W związku z tym na darni można niejednokrotnie zauważyć liczne uszkodzenia oraz wilgotną, białą grzybnię. Ubytki w strukturze murawy są również efektem gromadzącej się w podłożu wody, która rozsadzała glebę pod wpływem wahań temperatur. Wiosenne porządki na terenie ogrodu najlepiej rozpocząć od usunięcia obumarłych lub połamanych gałęzi drzew, a następnie przygotować odpowiednie, sprawne narzędzia i zająć się pielęgnacją trawnika.

Pielęgnacja trawnika po zimie

pielegnacja-trawnika-po-zimieEfektywna regeneracja trawnika powinna obejmować kilka podstawowych etapów, przeprowadzanych krok po kroku. Na początku zaleca się staranne wygrabienie powierzchni murawy, tak aby zebrać suche źdźbła trawy, liście oraz inne zanieczyszczenia mogące powodować rozwój szkodliwych grzybów. Po zakończeniu grabienia (w przypadku gleb lekkich i niezbitych) warto przejść do wałowania podłoża, które umożliwi perfekcyjne wyrównanie struktury trawnika. Następnie, w celu przyspieszenia wzrostu nowej trawy i usunięcia warstwy suchego filcu powinno się wykonać wertykulację murawy (tylko, gdy rośnie ona dłużej niż 2 lata). Dzięki niej trawnik stanie się znacznie gęstszy i szybko poprawi się jego ogólny wygląd. W kolejnym kroku najczęściej nakłuwa się darń kolcami, czyli wykonuje tak zwaną aerację. Zabieg ten pozwala prawidłowo napowietrzyć glebę, co ma szczególny wpływ na kondycję korzeni trawy.

Sposoby na piękny trawnik

Po zakończeniu podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, trzeba także zaplanować czynności, które pozwolą cieszyć się piękną i zadbaną murawą przez całą wiosnę. Właściwie uporządkowany trawnik wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawożenia. Zastosowanie nawozu w postaci saletry amonowej lub mieszanki zawierającej potas i fosfor wyraźnie odżywi trawę, a dodatkowo sprawi, że murawa nabierze intensywnie zielonej barwy. Wczesną wiosną nie należy również zapominać o pierwszym skoszeniu murawy oraz dosianiu trawy, w celu uzupełnienia ubytków i wyrównania uszkodzonych fragmentów. Poza tym, na użyźnienie gleby i szybki wzrost trawnika wpłynie regularne podlewanie.

Trawa w ogrodzie po zimie wymaga przemyślanej i skutecznej regeneracji. Powinna ona obejmować między innymi zabiegi pielęgnacyjne, takie jak grabienie, wertykulację oraz aerację podłoża. Właściwie odżywiona i zadbana murawa z pewnością będzie zachwycać estetycznym, świeżym wyglądem od początku wiosny, aż do pierwszych mrozów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP