Zakup kosiarki do ogrodu – na co zwracać uwagę?

zakup kosiarki

Sezon ogrodniczy w pełni! Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jaki regularnie musimy wykonywać, jest koszenie trawy. Właśnie dlatego warto wybrać kosiarkę, która nie tylko zadba o nasz trawnik, lecz również sprawi, że praca na świeżym powietrzu stanie się przyjemnością. Zakup kosiarki to nie lada wyzwanie, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. 

Jaką kosiarkę wybrać do ogrodu?

zakup kosiarkiPrzed zakupem kosiarki bardzo istotne jest, aby zdecydować się na konkretny rodzaj. Jednymi z najbardziej popularnych modeli są te elektryczne, które polecane są przede wszystkim do mniejszych powierzchni. Bardzo ważne jest podkreślenie, że potrzebują one stałego dostępu do źródła prądu, co powoduje czasem dyskomfort w czasie pracy, lecz sprawia, że dany sprzęt jest bardziej ekologiczny. Są one na ogół lekkie i posiadają niewielkie gabaryty, dzięki czemu z łatwością obsługiwać może je praktycznie każdy. Do większych ogrodów lepiej sprawdzą się kosiarki spalinowe –  zazwyczaj głośne i ciężkie, jednak mają znacznie lepszą wydajność, a co ważne – nie jesteśmy ograniczeni tutaj długością przewodu elektrycznego. Warto podkreślić, że konieczna jest ich regularna konserwacja, aby urządzenie zachowało długą żywotność. Alternatywą mogą okazać się kosiarki akumulatorowe. Zazwyczaj ich czas pracy jest niedługi, w związku z czym zaleca się je do małych ogrodów, gdzie jednak znajduje się wiele trudno dostępnych miejsc, których skoszenie mógłby utrudniać kabel od modeli elektrycznych.

Podstawowe parametry kosiarki

Oczywiście rodzaj kosiarki to nie jedyna kwestia, jaką trzeba brać pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu. Jednym z istotniejszych czynników, o którym musimy pamiętać w czasie zakupu są noże. Ważny jest ich kształt, który odpowiada za poziom hałasu oraz jakość pracy. Każda kosiarka wyposażona jest w hamulec zwiększający bezpieczeństwo. Do tego pamiętajmy o zwróceniu uwagi na możliwość regulacji wysokości koszenia, ponieważ zakłada się, że nie należy przycinać więcej niż ⅓ wysokości źdźbeł. Warto także wspomnieć, że dużą wygodę w czasie pracy gwarantuje napęd. Wykorzystywanie siły do wprawienia kosiarki w ruch może być na dłuższą metę męczące, dlatego modele bez napędu sprawdzą się głównie do małych ogrodów. Oczywiście warto jest także zwracać uwagę na moc silnika, co przekłada się bezpośrednio na wydajność naszej pracy. 

Zakup kosiarki – o tym należy pamiętać?

zakup kosiarkiSzukając idealnego modelu warto jest zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych kwestii, o których niektórzy zapominają. Osoby, nie wykorzystujące ściętej trawy, np. do tworzenia kompostu powinny zwrócić uwagę na kosiarki z opcją mulczowania, gdzie skoszone źdźbła są mocno rozdrabniane i pozostawiane na glebie, co stanowi świetny zabieg pielęgnacyjny. Warto zwrócić uwagę także na pojemność kosza i materiał z jakiego został on wyprodukowany. Dla niektórych ważną kwestią może być również hałas, wydawany przez sprzęt (do cichszych należą modele elektryczne). Pamiętajmy, że kosiarka musi być odpowiednio przechowywana, dlatego kupując najlepszą patrzmy też na jej gabaryty.

Dobrze dobrana kosiarka bez wątpienia będzie nam służyć przez długi czas, a nie tylko jeden sezon. Dlatego warto jest przyłożyć do jej zakupu szczególnie dużą wagę.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP