Wiosenna pielęgnacja żywopłotu

Żywopłot to jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych niemal w każdym ogrodzie. Nie tylko przepięknie wygląda, ale również daje odrobinę prywatności. Aby żywopłot był gęsty i zachowywał odpowiedni kształt, konieczne jest, aby regularnie i odpowiednio go pielęgnować.

Przycinanie żywopłotu – najważniejsze zasady

Przycinanie żywopłotu powinno mieć miejsce co najmniej dwa razy w sezonie. Data pierwszego zabiegu pielęgnacyjnego w roku jest jednak ściśle uzależniona od rodzaju krzewu. 

  • Żywopłoty z ligustru lub porzeczki alpejskiej należy przycinać już w marcu, jeszcze przed rozwojem liści.
  • Żywopłoty z krzewów kwitnących na pędach zeszłorocznych (np. forsycje, lilaki i pigwowce) przycina się po okresie kwitnienia.
  • Żywopłoty z krzewów kwitnących na pędach tegorocznych (np. budleje) poleca się przycinać w marcu.
  • Najpopularniejsze żywopłoty, czyli te z roślin iglastych, takich jak tuje, przycina się wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji.

Boki żywopłotu najlepiej przycinać tak, aby dolna część była szersza niż górna. Dlaczego? Ponieważ to właśnie dzięki temu zabiegowi niższe partie krzewów będą mogły być lepiej nawodnione podczas podlewania lub opadów, a ponadto całość rośliny będzie lepiej nasłoneczniona. Skracanie powinno odbywać się na wysokość potrzebną do uzyskania odpowiedniej formy i kształtu. Zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać jedynie w dni bezdeszczowe, najlepiej takie, gdy temperatura jest dodatnia.

Dlaczego przycinanie jest tak ważne?

Wiele osób rokrocznie rezygnuje z przycinania żywopłotu, ponieważ podoba im się efekt, jaki został po zimie. Jak się jednak okazuje, jest to zabieg, który nie ma jedynie celu estetycznego. Przycinanie wzmacnia gałęzie, ponieważ roślina nie traci dzięki niemu energii na zbędny rozrost. Ponadto, poprzez to działanie żywopłot wygląda zdrowo przez cały sezon. Przycinanie prowadzi również do drewnienia łodyg krzewów, co chroni roślinę przed zimowymi przymrozkami.

Jak dbać o żywopłot? Zadbaj o odpowiednie narzędzia!

Podstawą prawidłowego i bezpiecznego cięcia jest nic innego, jak zastosowanie odpowiednich narzędzi. Wśród nich wymienia się między innymi dobrze naostrzone nożyce lub urządzenia mechaniczne, które doskonale sprawdzą się w przypadku krzewów iglastych i krzewów o drobnych liściach, takich jak bukszpan. Sekatory są z kolei rozwiązaniem, które jest polecane jedynie do krzewów o dużych liściach. Najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku są jednak wysokiej jakości nożyce, które pozwalają zaoszczędzić dużo czasu i energii. Zainteresowani zakupem mają do wyboru dwa rodzaje urządzeń: elektryczne i spalinowe. Pierwsze z wymienionych mają wiele zalet i sprawdzają się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i do pielęgnacji niewielkich, przydomowych terenów. Wymagają jednak stałego dostępu do źródła prądu. Nożyce spalinowe mają zdecydowanie większą moc, dlatego sprawdzą się w przypadku długich i wymagających prac.

Nie możesz doczekać się poranków w ogrodzie z kubkiem kawy? A może tym, na co czekałeś/aś całą zimę są długie, letnie wieczory na tarasie? Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku konieczne jest to, by uprzednio wprowadzić do ogrodu ład i porządek. Przycięcie żywopłotu jest jednym z podstawowych działań, które sprawią, że czas spędzony na zewnątrz będzie jeszcze przyjemniejszy!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP