Konserwacja narzędzi ogrodniczych po sezonie

konserwacja-narzedzi-ogrodniczych

Po sezonie prac ogrodowych warto odpowiednio zabezpieczyć wszystkie sprzęty i zakonserwować je na zimę tak, aby na wiosnę znowu mogły nam służyć. Nieodpowiedni sposób ich przechowywania może sprawić, że będą narażone na uszkodzenia. Konserwacja narzędzi ogrodniczych nie musi być trudna! Jak ją przeprowadzić i na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury!

Konserwacja opryskiwacza ciśnieniowego 

Aby przygotować opryskiwacz ciśnieniowy na zimę, należy na wstępie opróżnić zbiornik na wodę, a później umyć go od środka odpowiednim detergentem i dokładnie wypłukać. Wewnątrz nie mogą być żadne pozostałości po środkach chemicznych. Do mycia dobrze sprawdzi się mydło ogrodnicze z niewielką ilością czosnku, który ma odkażające właściwości, dzięki czemu pozbędziemy się składowisk bakterii i zarodników grzybów. Po dokładnym oczyszczeniu warto napompować opryskiwacz i usunąć z przewodów, dyszy oraz lancy resztki pozostałej wody. Kolejnym etapem jest odkręcenie poszczególnych jej elementów oraz dokładne ich wysuszenie. Pierścień uszczelniający przy tłoku pompy oraz zawór bezpieczeństwa dobrze jest nasmarować olejem silikonowym. Tak zakonserwowany opryskiwacz ciśnieniowy należy przechowywać w pomieszczeniu, w którym nie będzie narażony na mróz, ponieważ minusowe temperatury mogą wpłynąć na zniszczenie uszczelek urządzenia. 

Konserwacja pilarek łańcuchowych 

Konserwację pilarek łańcuchowych zaczynamy od zdjęcia łańcucha wraz z prowadnicą, a następnie dokładnie oczyszczamy otwór wlewu oleju i rowek smarujący. Wszystkie z krawędzi prowadnicy należy starannie wyszlifować odpowiednim do tej czynności pilnikiem. Kolejnym krokiem jest dokładne nasmarowanie kółka prowadzącego łańcuch. Konieczne jest również opróżnienie zbiornika oleju, aby przez zimę nie wyciekał. Sam łańcuch należy przechowywać w sposób luźno napięty w osłonie prowadnicy z olejem, albo można umieścić go w całości w osobnym naczyniu zanurzonego w oleju. Gdy nastanie sezon wiosenny konieczne jest naostrzenie zębów łańcucha – najlepiej udać się z tym do profesjonalnego punktu serwisowego

Przygotowanie kosiarki i podkaszarki 

konserwacja-kosiarkiW przypadku kosiarki należy wyczyścić podwozie z trawy, zaschniętych soków roślin, kurzu oraz rdzy. Podwozie metalowe koniecznie trzeba zabezpieczyć przed ryzykiem korozji – dobrze sprawdzi się do tego antykorozyjny podkład malarski lub uniwersalny detergent o właściwościach konserwujących. Również kosz na trawę należy dokładnie opróżnić i oczyścić z pozostałości trawy. W razie konieczności warto wyczyścić i zakonserwować noże, a następnie wymienić śrubę mocującą. Na wiosnę wymagane będzie ich naostrzenie, co można wykonać w sprawdzonym serwisie. Z kolei jeżeli chodzi o podkaszarkę, to wystarczy oczyścić ją z zabrudzeń ze szczególnym uwzględnieniem osłony i szpuli. 

Odpowiednia konserwacja i warunki, w których przechowujemy narzędzia ogrodnicze sprawi, że będą nam służyły w nowym sezonie jak nowe. Proste czynności możemy wykonywać samodzielnie, jednak warto pozostawić trudniejsze zadania doświadczonym pracownikom serwisu, którzy sprawią, że nasze urządzenia ogrodnicze będą działały jak nowe. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP