Przygotuj sprzęt ogrodniczy do wiosny

przygotowywanie-sprzetu-ogrodniczego-do-wiosny

Przed przystąpieniem do wiosennych prac w ogrodzie zawsze należy sprawdzić stan narzędzi. Dotyczy to zarówno kosiarek i pilarek, jak i sekatorów, łopat i grabi. Odpowiednie przygotowanie sprzętu wpłynie pozytywnie nie tylko na sprawniejsze wykonywanie obowiązków, ale także pomoże uniknąć wielu niebezpieczeństw, czyhających na ogrodnika.

Narzędzia ręczne

przygotowanie narzędzi ogrodowych do sezonuKonserwację narzędzi powinno się przeprowadzić przed zimą, jeżeli jednak tego nie zrobiłeś – czas najwyższy. Zabieg ten zabezpiecza przedmioty przed korozją i niweluje ryzyko urazów, pojawiające się w trakcie ich użytkowania. Pierwszym, niezbędnym krokiem, jest dokładne oczyszczenie przedmiotów z zaschniętych liści, ziemi czy soków drzew. Do tego celu najlepiej nadaje się druciak kuchenny i odrobina ciepłej wody. Kiedy powierzchnie wyschną, należy sięgnąć po drobny papier ścierny, przy pomocy którego pozbędziesz się niechcianej rdzy – jest to niezwykle ważny etap, bowiem utleniające się żelazo może być bardzo szkodliwe dla Twoich roślin. Następnie należy wszystkie narzędzia tnące naostrzyć, co zapobiegnie to kaleczeniu gałęzi. W dalszej kolejności warto zabezpieczyć wszystkie polerowane miejsca odpowiednim preparatem, ale jeżeli go nie masz, sięgnij po olej spożywczy. Przed przystąpieniem do kopania, należy bardzo dokładnie umyć wszystkie łopaty i szpadle. Przy większych zabrudzeniach musisz chwilę moczyć je we wrzątku, dzięki czemu pozbędziesz się ewentualnych zarodników bakterii i grzybów. Pomijając ten krok, możesz nieświadomie zainfekować nowe nasadzenia.

Narzędzia spalinowe

Urządzenia takie jak kosiarka czy pilarka spalinowa wymagają specjalnej troski. Przed sezonem koszenia koniecznie przeprowadź dokładny przegląd swoich urządzeń. Zacznij od sprawdzenia poszczególnych śrubek, czy są dostatecznie dokręcone, a może niektóre z nich wymagają wymiany? Zrób to z najwyższą starannością, bowiem poluzowane elementy mogą w trakcie pracy oderwać się i zrobić Ci krzywdę. Uważnie przyjrzyj się nożom tnącym – jeśli okażą popękane albo odkształcone, nie wahaj się i szybko wymień na nowe egzemplarze. Te, które zostaną, wymagają ostrzenia, głównie dlatego, aby nie uszkadzać trawnika i nie wyrywać pojedynczych źdźbeł. We wszystkich urządzeniach spalinowych powinno się uzupełnić olej przed nadchodzącym sezonem, ponieważ preparaty przeznaczone do tego typu sprzętów są zupełnie inne niż samochodowe, to wymiana ich powinna odbyć się po pół roku, nawet jeśli kosiarka nie była używana. Kolejnym elementem wartym skontrolowania jest filtr powietrza – brudny należy dokładnie wyczyścić, natomiast uszkodzony koniecznie zastąpić nowym. Dodatkowo, musisz pamiętać o zakonserwowaniu zarówno noży kosiarki do trawy, pilarki, jak i piły do drewna. W przypadku tej ostatniej warto przyjrzeć się łańcuchowi – przed rozpoczęciem prac powinien być dostatecznie naoliwiony i zabezpieczony odpowiednimi, tłustymi płynami.

Przed przystąpieniem do wiosennych prac w ogrodzie koniecznie przyjrzyj się swojemu sprzętowi pod zimie. Systematyczna konserwacja, wymiana poszczególnych elementów i używanie specjalnie do tego celu stworzonych preparatów pozwoli Ci na wieloletnie użytkowanie zarówno narzędzi ręcznych, jak i urządzeń spalinowych. Pamiętaj, że niesprawdzony, uszkodzony sprzęt stwarza zagrożenie nie tylko dla Twojego ogrodu, ale również dla Ciebie.

Poniżej filmik pokazujący, jak przygotować silnik kosiarki przed sezonem, aby zachować maksymalne osiągi oraz niezawodność pracy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP