Obalamy mity: kosiarka spalinowa. Jak kupić ją mądrze?

kosiarka-spalinowa

Przeglądając oferty dotyczące kosiarek spalinowych, zauważyć można wiele nagłówków sugerujących wielofunkcyjność tychże urządzeń. „Kosiarka spalinowa 8w1”, czy nawet „urządzenie 13w1” – to tylko niektóre z nich. Czy jednak kosiarki w rzeczywistości mogą posiadać aż tyle funkcji? Odpowiedź jest prosta – nie. I nadszedł czas, aby obalić ten mit.

Kosiarka spalinowa – podstawowe funkcje

Na samym początku warto zadać sobie pytanie: „Czym jest funkcja w kosiarce?”. Określenie „funkcja” dotyczy tylko i wyłącznie parametrów związanych z samym koszeniem, a nie np. poprawą komfortu użytkowania lub dodatkowymi elementami wyposażenia. A jakie funkcje powinna mieć kosiarka spalinowa? Urządzenia te posiadają 3-4 podstawowe zastosowania, które w zupełności pozwalają im spełnić swoje zadanie. Należą do nich:

 • koszenie z tylnym wyrzutem do kosza
  Funkcja przydatna zwłaszcza w sytuacji, gdy do skoszenia mamy reprezentacyjną powierzchnię i zależy nam, aby skoszony materiał nie zalegał na trawniku. Kiedy kosz zostanie napełniony, wystarczy go odpiąć, a zawartość wysypać np. na kompostownik. Z tej funkcji korzystamy w praktyce najczęściej, ze względu na brak czasu na częstsze koszenie i idealne zebranie pokosu.
 • koszenie bez zamontowanego kosza z tylnym wyrzutem
  Ta funkcja będzie z kolei przydatna w przypadku rozległych, mocno zarośniętych terenów, na których już po krótkim koszeniu doszłoby do zapchania pojemnika.
 • boczny wyrzut
  Idealnie sprawdza się w przypadku konieczności skoszenia większych obszarów. Co więcej, pozwoli zachować czystą ścieżkę koszenia.
 • mulczowanie (mielenie)
  Funkcja mulczowania pozwala silnie rozdrabniać trawę i pozostawiać ją na darni, gdzie ulega rozłożeniu i nawozi murawę. Mielenie należy wykonywać jedynie w sytuacji, w której trawnik jest regularnie koszony – nawet co kilka dni. Pamiętajmy jednak, że mulczowanie najlepiej wykonać w słonecznym okresie – wtedy pokos rozłoży się błyskawicznie. Jeśli w prognozach zapowiadane są dłuższe deszcze – lepiej przełożyć zabieg, gdyż pokos może wtedy zacząć gnić.

Dobrym przykładem kosiarki posiadającej powyższe cztery funkcje jest kosiarka spalinowa Faworyt PRO GTM51BS750N-4W1.

Kosiarka spalinowa – jak czytać oznaczenia i oferty?

W wielu ogłoszeniach producenci kuszą nas urządzeniami, które posiadają nawet kilkanaście funkcji w jednym. Okazuje się, że zazwyczaj pojęcie funkcji mylnie utożsamiane jest z cechą kosiarki lub szczegółem dotyczącym jej specyfikacji. Poniżej kilka przykładów takich pomyłek:

Przykład: możliwość jazdy po niewielkich wzniesieniach.
Komentarz: jest to opcja, która dostępna jest w każdej kosiarce i zdecydowanie nie należy traktować jej jako osobnej funkcji.

Przykład: wyprofilowana obudowa kosiarki zapobiegająca przedostaniu się gryzoni pod agregat tnący.
Komentarz: nie ma możliwości, aby w 100% się przed tym zabezpieczyć.

Przykład: idealnie równe cięcie przy krawędziach i krawężnikach.
Komentarz: nie jest to funkcja, a efekt, jaki możemy uzyskać, korzystając z urządzenia. Każda kosiarka spalinowa pozwoli nam równo przyciąć trawę, która znajduje się przy krawędziach lub krawężnikach.

Przykład: X-stopniowa regulacja wysokości koszenia.
Komentarz: jest to kolejny przykład cechy urządzenia, która pozwala zwiększyć komfort użytkowania. Nie jest to jednak jego funkcja.

Przykład: system mycia obudowy.
Komentarz: system mycia obudowy to cecha, która wpisana jest w specyfikacje kosiarek. Nie można jednak zaliczać jej do funkcji.

Podsumowując – najważniejszymi funkcjami każdej kosiarki są jej parametry związane z samym koszeniem. Choć w Internecie znaleźć można urządzenia, które rzekomo posiadają nawet kilkanaście funkcji w jednym – warto być świadomym, że w większości przykładów są to jedynie triki marketingowe, których celem jest przykucie uwagi potencjalnego klienta.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP