Kosy i podkaszarki – wymiana żyłki krok po kroku

koszenie łąki kwietnej

Lato to czas, kiedy można spędzać przyjemne chwile na świeżym powietrzu. Dobrym miejscem jest trawnik, który w letnie dni staje się intensywnie zielony. Ważne jest wtedy to, aby o niego dbać ze szczególnym uwzględnieniem regularnego podkaszania. To także dobry czas na wymianę starej żyłki w kosie na nową. Może się to wydawać skomplikowanym procesem, jednak wcale takim nie jest. Jak to zrobić? Podpowiadamy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury! 

Wybór odpowiedniej żyłki 

Wybór odpowiedniej żyłki wymaga zapoznania się z dokumentacją techniczną, która powinna być dołączona do każdego sprzętu. Jeśli wybieramy inną niż rekomendowana przez producenta, należy liczyć się z ryzykiem uszkodzenia danego urządzenia. Na przykład grubsza niż zalecana może skutkować problemami z wysunięciem jej z głowicy, obciążeniem silnika, wolniejszym działaniem oraz tym, że zamiast przycinać – poszarpie źdźbła sprawiając, że trawnik będzie wyglądał nieestetycznie. Rodzaje żyłek podzielone są ze względu na przekrój oraz średnicę, a także na długość i materiał, z którego są wykonane. Warto dobrać odpowiednie parametry nie tylko do urządzenia, ale również do rodzaju trawnika. 

Nawijanie żyłki na szpulkę w podcinarce 

Na samym początku konieczne jest upewnienie się, czy urządzenie jest wyłączone – w elektrycznych od prądu, a w przypadku akumulatorowych można wyjąć baterię. Następnie trzeba lekko nacisnąć blokadę z boku głowicy (co nie wymaga zbyt wiele siły), zdjąć pokrywę głowicy żyłkowej, ściągnąć pustą szpulę i ją wyjąć. Teraz kolej na założenie nowej żyłki – należy ją ciasno nawinąć w kierunku wskazanym strzałką, pamiętając, że nowe warstwy nie mogą wchodzić pod spód tych, które już są nawinięte. Pozostaje teraz tylko wsunięcie końców żyłki w przeciwległe nacięcia szpulowe oraz przeciągnięcie żyłki przez otwory. Na koniec zakładamy pokrywę na docelowe miejsce. 

Wydłużanie żyłki w podcinarce

Przy pracującej podcinarce lub kosie należy delikatnie uderzyć przyciskiem głowicy półautomatycznej o podłoże trawiaste, wtedy żyłka wysnuje się o kilka centymetrów. W przypadku głowicy automatycznej żyłka wydłuża się automatycznie przy każdym uruchomieniu.

Być może cały opis wygląda na dość skomplikowany, jednak w praktyce wymiana żyłki w kosie lub podkaszarce nie jest taka trudna. Podkreślamy jeszcze raz, że niezwykle istotne jest bezpieczeństwo, czyli upewnienie się, że urządzenie jest odłączone od źródła zasilania. Ważna jest także regularność wymiany żyłki, dzięki czemu urządzenie będzie sprawnie funkcjonowało przez naprawdę długi czas sprawiając, że nasz trawnik będzie pięknym miejscem do letniego wypoczynku na świeżym powietrzu. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP