Tarcza czy żyłka tnąca – co wybrać?

Tarcza czy żyłka tnąca - co wybrać?

Wiosna i lato to czas, kiedy trzeba zmierzyć się z kolejnym obowiązkiem każdego posiadacza ogrodu, czy działki. Mowa rzecz jasna o koszeniu trawy, która, dzięki przycinaniu za pomocą odpowiednich narzędzi, może prezentować się pięknie i schludnie, a co za tym idzie – być prawdziwą ozdobą ogrodu. Podstawowym urządzeniem do pielęgnacji trawnika  poza kosiarką jest rzecz jasna kosa. Pojawia się jednak pytanie: jakie urządzenie wybrać – z żyłką, czy z tarczą tnącą?

Kosa spalinowa – jaką wybrać?

Kosa spalinowa to urządzenie zdecydowanie mniejsze i lżejsze od standardowych kosiarek, a ponadto dużo bardziej poręczne. Jak więc można się domyślać, dużo łatwiej nim manewrować, a co za tym idzie – z jej pomocą dotrzemy do trudniej dostępnych miejsc, w których zwykła kosiarka nie zda egzaminu. Budowa kosy spalinowej jest bardzo prosta – standardowe modele składają się z silnika, wysięgnika i mechanizmu tnącego: żyłki lub tarczy. Osoby zainteresowane stają więc przed niełatwym wyzwaniem – muszą wybrać rodzaj mechanizmu tnącego, który odpowiada im bardziej. Najczęściej kosy spalinowe są wyposażone zarówno w głowicę żyłkową jak i w tarczę tnącą.

Żyłka tnąca – kiedy będzie lepszym wyborem?

Tarcza czy żyłka tnąca - co wybrać?Żyłka tnąca jest mechanizmem wykonanym w większości przypadków z nylonu, materiału bardzo elastycznego i wytrzymałego. Bardzo często wzmacnia się ją rdzeniem, który z kolei charakteryzuje się wysoką odpornością na zrywanie i ścieranie podczas pracy. Ogromną zaletą kos spalinowych wyposażonych w żyłkę jest to, iż pracują one zdecydowanie ciszej niż modele z tarczą. Ponadto, poziom wibracji podczas koszenia jest znacznie mniejszy. Kosa z żyłką pozostawia powierzchnię po skoszeniu równą i gładką, natomiast nie jest to rozwiązanie bez wad. Żyłka może się zerwać, co skutkuje koniecznością przerwania pracy i wymiany jej na nową. Kosa z takim mechanizmem jest przeznaczona głównie do trawników na ogrodach i nieużytkach.

Dla kogo kosa z tarczą tnącą?

Kosa z tarczą tnącą sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie trawa jest twarda i gęsta. Znajduje zastosowanie również podczas przycinania i cięcia krzewów lub cienkich gałęzi drzew. Tarcza, podobnie jak żyłka tnąca, jest w stanie bardzo dokładnie przycinać każdą powierzchnię. Różni się jednak przede wszystkim wydajnością koszenia – tarcza posiada więcej krawędzi tnących niż żyłka, dlatego wydajność jest zwiększona. Należy pamiętać, że podczas pracy tarczą tnącą istnieje niebezpieczeństwo powstania tzw. odbicia. Sytuacja ta ma miejsce, gdy urządzenie natrafi na twardą przeszkodę. W efekcie kosa zostaje odrzucona w kierunku przeciwnym do obrotów urządzenia, co może prowadzić do utraty kontroli nad urządzeniem.

Tarcza czy żyłka – co lepsze?

Zarówno tarcza, jak i żyłka tnąca to dobre rozwiązania, by dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Podstawowym kryterium wyboru powinny być więc potrzeby konkretnego użytkownika. Do przycinania trawników i nieużytków w zupełności wystarczy kosa spalinowa z żyłką, natomiast do cięcia grubszych pędów i gałązek poleca się kosę z tarczą.

Kosa spalinowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwoli zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale i nerwów. Ponadto, to właśnie dzięki niej trawnik może wyglądać jeszcze bardziej schludnie. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni mechanizm tnący, a będziesz mógł/mogła cieszyć się przepięknie wyglądającym ogrodem!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP