Sierpień w ogrodzie

Sierpień to miesiąc, w którym obficie kwitną kolorowe, letnie kwiaty. To czas, w którym pogoda z reguły sprzyja wypoczynkom i grillowaniu w ogrodzie, oraz okres, w którym w pełni możemy cieszyć się swoim zielonym zakątkiem.

W całej magii kolorów i powiewu świeżego, ciepłego powietrza, należy pamiętać, że sierpień to także miesiąc, w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć. W okresie tym należy regularnie podlewać i nawozić rośliny – szczególnie kiedy wysoka temperatura utrzymuje się kilka dni. W okresie suszy należy także poświęcić nieco uwagi trawnikowi, który nie powinien być koszony zbyt nisko, aby nie dopuścić do jego wysuszenia.

W sierpniu należy regularnie spulchniać glebę na grządkach i podlewać rośliny, które tego potrzebują. Przydatne w tej czynności będą glebogryzarki, które poza przekopywaniem gleby, są pomocne również w jej spulchnianiu i wyrównywaniu.

Glebogryzarka Grizzly EGT 1345

W tym miesiącu dobiega końca okres zbioru ziół, które po zasuszeniu najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach. W pierwszych dniach miesiąca można też sadzić rozsadę warzyw uprawianych na zbiór jesienny (szpinak, sałata masłowa, rzodkiew, kapusta pekińska, koper, rzepa), z kolei w drugiej połowie miesiąca należy ogłowić stożki pędów pomidorów, dyni i papryki. Zabiegi te najlepiej wykonywać przy suchej, bezdeszczowej pogodzie.

Sierpień i wrzesień są najlepszymi miesiącami do rozmnażania drzew iglastych poprzez sadzonki. Ponadto od połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. W miesiącu tym należy także pamiętać o regularnym przycinaniu żywopłotu i roślin wodnych. Wtedy też należy usuwać przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia, a w celu poprawienia wyglądu krzewów, należy przyciąć te z nich, które przekwitają.

W sierpniu szczególną uwagę należy poświęcić różom. Grunt pod ich krzewami należy regularnie oczyszczać z chwastów a kwitnące krzewy nawozić nawozem wieloskładnikowym. Przy pielęgnacji krzewów róży należy pamiętać o tym, że nie wymagają one zbyt częstego, ale za to obfitego podlewania. Przekwitające kwiatostany najlepiej usunąć, ucinając je nad pierwszym górnym liściem pięciolistkowym.

Uwagę należy też zwrócić na drzewa. Ich gałęzie, które uginają się pod ciężarem dojrzewających w sierpniowym słońcu owoców dobrze jest zabezpieczyć przed złamaniem podpierając je drewnianymi tyczkami lub podwiązując do grubszych konarów. Z kolei po zbiorach możemy wyciąć tegoroczne pędy, które wyrastają pionowo do góry ze starszych konarów. Pędy te konkurują z owocami o wodę, światło i substancje odżywcze.

W drugiej połowie lata nie można oczywiście zapominać o trawniku, który także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli ciepłe miesiące spędza się w ogrodzie, a na trawniku rozstawione są często leżaki lub rozkładany jest koc, najlepiej robić to codziennie w innym miejscu, aby murawa nie wygniatała się i mogła zregenerować. Trawę dobrze jest kosić mniej więcej co tydzień, a co 3-4 dni obficie ją podlewać, tak by woda przesiąkała na głębokość 10-15 cm, gdzie znajdują się korzenie. Przy dużych upałach trawnik należy nawadniać codziennie, najlepiej wieczorem, kiedy słońce nie świeci tak intensywnie.

Pełna oferta urządzeń ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP