Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?

Do prawidłowego rozwoju roślin doniczkowych niezbędne jest jej przesadzanie, dzięki czemu można uniknąć więdnięcia kwiatów oraz zachorowań w przyszłości. Wielu ludzi jednak nie podejmuje się tej czynności, myśląc, że jest to skomplikowana procedura. Nic bardziej mylnego.

Przesadzanie kwiatówWarto wiedzieć, że rośliny powinny być przesadzane w okresie od marca do czerwca, aby miały możliwość zaaklimatyzowania się w nowej glebie. Nie należy jednak robić tego zbyt często – młode rośliny należy przesadzać raz w roku, a starsze co dwa lata. Jeśli jednak są to kwiaty duże, w sporych donicach, wystarczy raz na 2-3 lata wymienić ziemię. W ten sposób roślina dostanie potrzebnych składników mineralnych i w efekcie będzie dobrze i zdrowo rosnąć. Dobrym wskaźnikiem, tego, czy roślinę należy jak najszybciej przesadzić, są wystające korzenie z doniczki. Oznacza to, że roślina ma zbyt mało miejsca na porost.

Niewskazane jest używanie ziemi ogrodowej do wypełnienia donicy, ponieważ może ona zawierać wiele szkodliwych składników, przez które kwiaty mogą zachorować. Najlepiej wcześniej dowiedzieć się, jaka ziemia będzie najodpowiedniejsza dla danej rośliny. Przed przystąpieniem do przesadzania należy pamiętać także, aby doniczka miała otwory na dnie, żeby nadmiar wody mógł swobodnie z niej odpływać.

Pielęgnacja kwiatówZnając już podstawowe informacje dotyczące przesadzania, można przystąpić do przejścia od teorii do praktyki. Kilka godzin przed przesadzeniem rośliny, należy obficie podlać ją wodą, aby ułatwić jej przełożenie do nowej donicy. Po odczekaniu 2-3 godzin, można delikatnie wyciągnąć kwiat z korzeniami z donicy. Wcześniej jednak powinno się nakłuć ziemię nożem przy ściankach doniczki.

Nowa donica powinna być o 2-3 cm szersza w obwodzie od poprzedniej, aby korzenie miały miejsce na porost. Na jej dnie należy wysypać drenaż, czyli warstwę usypaną z kamyków, potłuczonej, glinianej donicy lub keramzytu. Dzięki temu nadmiar wody będzie swobodnie odpływał na podstawkę i korzenie będą miały lepszy dostęp do tlenu. Drenaż należy przykryć świeżą ziemią, w której należy zrobić wgłębienie.

Przed posadzeniem rośliny w nowej doniczce powinno się oczyścić korzenie z resztek starego podłoża, a także zwrócić uwagę na ich kolor. Jeśli są jasne, oznacza to, że są zdrowe. Jeśli zaś są brunatne i przesuszone, należy je odciąć do poziomu zdrowych korzeni.

Kwiaty doniczkoweGdy korzenie zostaną już oczyszczone, można już umieścić roślinę w nowej doniczce i zasypać ją nową, bogatą w minerały ziemią. Aby nowe podłoże dobrze się ułożyło, należy kilkukrotnie stuknąć doniczką na przykład o stół. Powinno wykonywać się to bardo ostrożnie, ponieważ bryła korzeniowa jest bardzo wrażliwa.

Na koniec wystarczy podlać roślinę i postawić ją w nasłonecznionym miejscu, aby zaaklimatyzowała się w nowym położeniu. Trzeba jednak pamiętać, aby nie nawozić świeżo przesadzonej rośliny przez minimum miesiąc. Wbrew pozorom, przesadzanie nie jest skomplikowanym procesem. Nie warto więc obawiać się i przekładać tego na później.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP