Bielenie drzew owocowych

Aby w kolejnych sezonach drzewa w ogrodzie zachwycały pięknem i przyniosły obfite plony, warto w okresie zimowym podjąć się ich bielenia – zabiegu, który pomoże w ich prawidłowej regeneracji, ale także ochroni przed zamarzaniem i niebezpiecznymi uszkodzeniami kory.

Bielone drzewaZimą drzewa narażone są na oddziaływanie bardzo niskich temperatur, które mogą powodować ich przemarzanie. W dzień słońce nagrzewa pnie i konary, natomiast nocą, gdy temperatura gwałtownie spada, kora zostaje gwałtownie schłodzona. Na skutek wahań temperatur dochodzi do uszkodzeń zewnętrznych, takich jak pęknięcia kory czy rany zgorzelinowe. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ skutkują zmniejszeniem odporności na szkodniki i choroby. W niektórych przypadkach mogą zmniejszyć plony w następnym roku, a w ostateczności nawet spowodować obumieranie roślin.

Bielenie drzewNajczęściej popełnianym błędem podczas bielenia drzew jest termin wykonywania tego zabiegu pielęgnacyjnego. Spora część osób wykonuje go wiosną, gdy jest już niestety za późno. Bielenie drzew owocowych należy wykonywać zimą, najlepiej do końca stycznia. W razie silnych mrozów, bądź w sytuacji, gdy opady śniegu i deszczu spłuczą wapno, należy powtórzyć tą czynność kilkakrotnie.

Środki do bielenia drzew można znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu. To bardzo proste – wystarczy bowiem 2 kilogramy wapnia starannie rozpuścić w 10 litrach wody. Do takiej mieszaniny warto dodać glinę bądź odrobinę mąki, dzięki temu substancja będzie gęstsza i dłużej utrzyma się na powierzchni kory. Mleko wapienne nanosi się pędzlem, podobnie jak podczas malowania. Należy pokryć nim nasadę grubszych konarów i pnie drzew. Najbardziej wrażliwe są właśnie te części rośliny, które są uśpione najkrócej, czyli położone najniżej.

Jak bielić drzewaInnym rozwiązaniem, mniej czasochłonnym i z pewnością dokładniejszym, jest metoda natryskowa. Sposób ten jest szybszy niż malowanie, szczególnie w przypadkach starszych drzew, o szeroko rozwiniętej powierzchni kory. Do natryskiwania można użyć tych samych opryskiwaczy, które stosuje się do nawozów czy środków ochrony roślin. Szczególnie dokładnie należy bielić pnie od strony południowej, ponieważ tam słońce działa najmocniej, przez co drzewa są jeszcze bardziej narażone na rany zgorzelinowe. Położone wyżej gałęzie są odporniejsze na przemarzanie w okresie zimowym, nie ma więc podstaw do bielenia całych drzew.

Jeśli w odpowiednim czasie tak istotny zabieg pielęgnacyjny, jakim jest bielenie drzew owocowych nie zostanie zaniedbany, można mieć pewność, że zima nie wpłynie negatywnie na ich kondycję. Dzięki temu niebawem będzie można cieszyć się ich pięknem i licznymi, smacznymi owocami.


Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP