Stwórz system podlewania tradycyjnego w ogrodzie

system-podlewania-w-ogrodzie

Odpowiednia pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie, ale również regularne nawadnianie. Najlepiej podlewać go 2-3 razy w tygodniu – należy zwrócić uwagę, że na jedno podlanie powinno przypadać 10-15 mm wody na 1m² powierzchni.

System nawadniania można podzielić na 3 podstawowe elementy:

1) przyłącze na kran, czyli podłączenie węża ogrodowego do źródła wody;
2) węże, wózki na wąż i złączki węży do transportu wody;
3) dysze, pistolety i zraszacze, które pozwalają na pokrycie powierzchni wodą.

Pierwszym krokiem w tworzeniu własnego systemu nawadniania jest dobór odpowiedniego rozmiaru przyłącza na kran. W naszej ofercie możesz znaleźć przyłącza z gwintem zewnętrznym, tj. 1/2”, 3/4” oraz 1”, przyłącza dwu i wielowyjściowe na 3/4 cala oraz adaptor kranu z zaworem kulowym, regulujący przepływ.

Po wyborze odpowiednich przyłączy czas wybrać pozostałe elementy niezbędne do transportu wody. Realizowany on jest głównie za pomocą węży połączonych szybko-złączką (zapewniają szybki montaż bez użycia narzędzi).

Możemy wyróżnić 3 rodzaje szybko-złączek:

szybko-zlaczka                1) standardowe złącza plastikowe,

 

 

 

szybko-zlaczka-gumowa               2) gumowe złącza plastikowe Soft Touch,

 

 

 

szybko-zlaczka-metalowa3) metalowe złącza z mosiądzu i gumowych elementów.

 

 

 

Wybór węży jest równie szeroki, co oferta przyłączy. Możemy wybierać pomiędzy wężami o średnicy 1/2”, 5/8”, 3/4” oraz 1”. Ten ostatni jest szczególnie polecany do większych przepływów wody – do maksymalnie 40 litrów na minutę. Należy pamiętać, że kupując wąż o średnicy, np. 5/8” należy dobrać do niego szybko-złączkę, adaptor na kran, rozgałęźniki oraz złączki końcowe o takiej samej wielkości przekroju.

Podstawowe rozmiary węży występują w pięciu asortymentach jakościowych:

1) 2-warstwowy ekonomiczny 8 barowy wąż Alpha;
2) 2-warstwowy 10 barowy wzmocniony siatką poliestrową wąż Beta;
3) 3-warstwowy 8 barowy żółty wąż Trico Star;
4) 3-warstwowy 13 barowy nieskręcający i niezałamujący się wąż z oplotem pokrytym
czarną gumą Black Star;
5) wąż Power Star 18 barów 4-warstwy i dwa oploty elastyczny i niezałamujący
się.

Dla Twojej wygody w naszej ofercie posiadamy również zwijacze bębnowe do węży firmy GF, które zdecydowanie usprawniają ich rozwijanie, transport oraz przechowywanie. Wykonywane są z tworzywa sztucznego lub metalu, a mogą zmieścić od 20 do 90 m węża o średnicy 1/2”.

Jeśli nie chcesz tracić pieniędzy na tego typu akcesoria możesz przechowywać wąż ogrodowy na wieszaku przymocowanym do ściany domu bądź garażu. Natomiast jeżeli zależy Ci na maksymalnym komforcie prac wybierz automatyczny zwijacz naścienny „REWaall30”, który dodatkowo zawiera w komplecie 25 m węża 1/2” oraz wszystkie niezbędne przyłącza.

Wyróżnia się też zwijacze noszone w ręce, które sprawdzą się idealnie przy podlewaniu roślin na balkonie, tarasie czy w małym ogrodzie, np. model „Aquabag” jest wyposażony w przyłącza oraz 10 m węża o średnicy 8 mm.

Ostatnimi elementami – równie ważnymi, co pozostałe – są dysze i zraszacze.

Dysze służą do podlewania powierzchni i mogą mieć regulację kształtu strumienia wody oraz przepływu, który wynosi maksymalnie 18 litrów na minutę. Można również zastosować modele ergonomiczne „3 JET” oraz „8 JET” z trzema lub ośmioma różnymi strumieniami.

Dla osób ceniących wygodę polecane są dysze na rękojeści, czyli pistolety nawadniające wygodne dla trzymającego.

Natomiast jeśli chodzi o zraszacze to możemy je położyć na ziemi i wyregulować, by trawnik sam się podlewał dzielimy je na:

zraszacz-do-ogrodu        a) statyczne z dyszą stałą delikatnie podającą wodę maks.23 l/min np.”Cono”;

 

 

zraszacz-ogrod        b) statyczne wielodyszowe z możliwością regulacji kształtu strumienia „Driver” i „Mini
Driver”;

 

zraszacz-obrotowy             c) obrotowe z dwoma dyszami „Rotax” i „Super Rotax”;

 

 

zraszacz-obrotowy-do-ogrodu              d) obrotowe zraszacze turbinowe „4 Jet Lift” z 4 rodzajami strumienia i z regulowanym
kątem oprysku od 15 do 360 stopni;

 

 

zraszacz-wahadlowye) wahadłowe z dyszą rurową o powierzchni pokrycia od 180 do 220 m² i regulowanym
kącie od 20 do 100 stopni „Comet”,”Astral 2” i „Sideral”;

 

zraszacz-regulowany        f) zraszacze pulsacyjne o powierzchni pokrycia od 450 do 500 m² z metalu i plastiku przeznaczone na duże areały „Spit” i „Spit Metal”.

 

 

 

Utworzenie własnego systemu podlewania tradycyjnego w ogrodzie nie jest wcale takie trudne. Wystarczy połączyć ze sobą kilka elementów i gotowe! Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś, by zadbać o odpowiednie nawodnienie Twoich roślin. Jeśli będziesz potrzebować pomocy lub porady skontaktuj się z nami.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP