Przycinanie storczyków krok po kroku

przycinanie-storczykow

Pięknie kwitnące, kolorowe, a jednocześnie majestatyczne storczyki są ozdobą wielu domów. Powszechnie uważa się, że ich pielęgnacja jest stosunkowo trudna i wymaga dużej wiedzy. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące przycinania storczyków – jak wykonać je krok po kroku?

Przycinanie storczyków

Instrukcję prawidłowego przycinania storczyków warto poprzedzić odpowiedzią na pytanie – po co tak naprawdę wykonywać ten zabieg? Przede wszystkim po to, by we właściwy sposób pobudzić całą roślinę do dalszego wzrostu, a także wzmocnić jej poszczególne części. Dzięki prawidłowemu przycinaniu orchidei mogą one zacząć wypuszczać nowe pędy, zwłaszcza po przekwitnięciu. Według zaleceń florystów i ogrodników storczyki najlepiej przycinać od połowy października do listopada, gdy na roślinach nie ma już widocznych kwiatów. Zabieg ten najbezpieczniej wykonywać za pomocą specjalnego, wcześniej zdezynfekowanego sektora, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia rośliny lub zarażenia jej bakteriami chorobotwórczymi.

Które części rośliny wolno przycinać?

przycinanie-storczykowPrzed przystąpieniem do przycinania storczyków trzeba wiedzieć o tym, które z jego części powinno się usuwać, a które nie. Nigdy nie powinno się samodzielnie podcinać zarówno zielonych, jak i nieco żółtych liści orchidei (zdecydowanie lepiej poczekać aż same wysuszą się i opadną) oraz rozrastających się korzeni powietrznych. Przycinać można za to z powodzeniem przesuszone pędy kwiatowe storczyków. W tym celu należy ostrożnie (tak aby nie uszkodzić struktury łodygi oraz liści) skracać pęd bezpośrednio nad miejscem uschnięcia (na wysokości około 0,7 cm od widocznego węzła łodygi). Istotne jest to, aby pozbyć się jedynie zdrewniałych elementów rośliny i nie naruszyć jej żywych, rozwijających się wciąż tkanek.

Jak pielęgnować storczyki?

Po przycięciu orchidea musi właściwie zareagować, dlatego najlepiej nie pielęgnować jej zbyt intensywnie. Przez kilka następnych dni warto zatem zrezygnować z nawożenia storczyków oraz spryskiwania ich liści – nadmierna ilość wody sprawi bowiem, że w świeżo przyciętych częściach rośliny zaczną się tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi grzybów. Po czasie regeneracji storczyka bez przeszkód można powrócić do przeprowadzania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszyscy właściciele orchidei, hodujący je w domu powinni pamiętać o tym, by zapewniać roślinom odpowiednią ilość światła, stały poziom wilgotności powietrza oraz temperaturę wynoszącą od 18 do 22 stopni Celsjusza. Warto również wiedzieć o tym, że storczyki nie przepadają za częstym przenoszeniem, w związku z czym najlepiej znaleźć dla nich jedno, stałe miejsce.

Storczyki jako jedne z najbardziej popularnych i lubianych kwiatów doniczkowych od wielu lat przepięknie prezentują się w naszych domach. By zawsze zachwycały swoimi barwami i oryginalnymi kształtami trzeba co pewien czas przycinać ich pędy kwiatowe. Podczas wykonywania tego rodzaju zabiegu zawsze trzeba zachować odpowiednią ostrożność, usuwać wysuszone części rośliny w sposób delikatny i przemyślany.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP