Podział i rozsadzanie bylin – wszystko, co musisz wiedzieć

Byliny to piękne rośliny, które mogą być ozdobą ogrodu przez długie lata. Czasami jednak warto podzielić je i rozmnożyć, tak aby na nowo nadać im świeżego i atrakcyjnego wyglądu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Dlaczego warto dzielić byliny latem?

Lato to doskonały czas na dzielenie i rozmnażanie bylin – panujące wówczas warunki atmosferyczne sprzyjają tego typu zabiegom. Pierwszą zaletą wynikającą z podjęcia się ich w wakacyjne miesiące jest łatwiejsze “gojenie się” zadraśnięć korzeni powstałych w trakcie ich wykopywania, ponieważ charakterystyczne dla tego okresu wysokie temperatury zapobiegają ich gniciu. Co więcej, dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym te rośliny mają odpowiednie warunki na ukorzenienie się.

Jakie gatunki bylin można dzielić i rozsadzać latem?

podział i rozsadzanie bylin1Podstawową zasadą dotyczącą podziału i rozsadzania bylin jest to, że nie należy podejmować się tego typu pracy w okresie ich wegetacji. Z tego względu latem możemy rozmnożyć byliny krótkowieczne, których okres kwitnienia przypada na wiosnę albo lipiec (w przypadku, gdy planujemy wykonać zabieg w sierpniu) oraz wszystkie gatunki bylin długowiecznych. Rośliny nadające się do rozsadzania latem to m.in. piwonie, liliowce, zawilec wielokwiatowy czy skalnice.

Jak dzielić i rozsadzać byliny?

W celu podzielenia i rozsadzenia bylin należy wykopać karpę wokół korzeni uważając przy tym, aby ich nie uszkodzić. Jako że są one podatne na wszelkie złamania zaleca się, aby czynność tę wykonać kilkadziesiąt centymetrów od kępy rośliny, a następnie podważyć ją i wyjąć odpowiednią część. Warto dodać, że w przypadku, gdy karpa ma duże rozmiary należy poczekać z realizacją dalszych etapów pracy do następnego dnia, tak aby zdążyła obeschnąć. Następnym krokiem jest podzielenie bylin w taki sposób, żeby każdy ze szczepów posiadał przynajmniej jeden pąk pędowy, a pomocne może być tu użycie specjalistycznych noży ogrodowych. Jeżeli rozmnażamy mniejsze byliny cały zabieg możemy wykonać w ciągu jednego dnia i podzielić je ręcznie lub ewentualnie używając sekatora. Ostatnim krokiem jest umieszczenie w glebie nowych sadzonek – tu należy jednak podkreślić, że nie wolno zapomnieć o podlaniu ich, ponieważ to zminimalizuje stres wywołany procesem przesadzania.

Dzielenie i rozsadzanie bylin na pierwszy rzut oka może wydawać się trudnym zadaniem. Jednak stosując się do wyżej opisanych zasad możesz być pewny, że wykonanie tego zabiegu nie będzie tak trudne jak myślałeś oraz że w jego rezultacie Twój ogród będzie jeszcze piękniejszy niż do tej pory.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP