Pielęgnacja ogrodu w kwietniu

Ze względu na przedłużającą się zimę, w marcu nie udało się przeprowadzić prac porządkowych w ogrodzie. Kwiecień jest więc ostatnią chwilą, aby nadrobić zaległości. Do wykonania jest sporo zadań, ze względu na to, że to właśnie w tym miesiącu dochodzi do największego rozkwitu roślin.

Kosiarka Lider LK 1800Należy zacząć od trawnika. Po zabiegu wertykulacji, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule, należy skosić trawę na wysokości minimum 3 centymetrów, gdyż poniżej tego poziomu można osłabić trawnik, niekorzystnie zmienić jego wygląd i doprowadzić do tego, że podczas letnich upałów będzie mniej odporny na brak wody. W przypadku dostrzeżenia ubytków należy dosiać trawę, ale wcześniej ziemię warto wspomóc torfem. Oczywiście w dalszych etapach nie wolno zapomnieć o regularnym koszeniu (przynajmniej raz na tydzień) oraz podlewaniu wedle potrzeb.

Piła do przycinania gałęziWarto zwrócić również uwagę na stan roślin – w głównej mierze sprawdzić czy nie ma na nich szkodników. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy spryskać środkami szkodnikobójczymi. W przypadku krzewów i drzewek ważne jest wiosenne przycinanie gałęzi. Pozbywamy się tych złamanych, przemarzniętych i zaatakowanych przez choroby, uważając, by nie usunąć gałęzi zdrowych, na których pojawią się pączki.

Nagietki i inne rośliny jednoroczneKwiecień ze względu na pogodę jest dogodnym miesiącem do wysiewu roślin jednorocznych. Od razu można wysiać nasiona np. słonecznika, maku, nagietka i nasturcji. Mniej odporne na zmiany wiosennych temperatur rośliny takie jak: astry, aksamitki, dalie warto najpierw umieścić w doniczkach i przesadzić do ziemi dopiero w maju. W obu przypadkach istotne jest zastosowanie nawożenia. Należy pomyśleć również o zabezpieczeniach roślin pnących, montując przy nich specjalne drabinki, na których będą mogły się oprzeć. W dalszej kolejności warto przyciąć żywopłoty oraz bukszpany. Zaczynamy również na nowo oswajać ze światłem słonecznym i temperaturą roślin doniczkowe, które mamy zamiar umieścić na balkonie.

W tym miesiącu można założyć także ogródek warzywny. O zakładaniu ogródka warzywnego będziemy pisać w kolejnym artykule.

Pełna oferta urządzeń ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP