Zasady uprawy i pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska, inaczej nazywana poinsecją to klasyczny symbol Świąt Bożego Narodzenia. Co roku gości w wielu domach, dlatego warto wiedzieć, jak o nią dbać, aby cieszyła oko przez długi czas.

Gdzie najlepiej kupić poinsecję?

poinsettiaJedną z najbardziej istotnych kwestii, która będzie miała wpływ na późniejszy wygląd rośliny jest to, gdzie ją kupimy. Lepiej unikać targowisk, szczególnie wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Jeśli zbyt długo stała ona w takim miejscu, mogła się zwyczajnie przechłodzić – w efekcie czego, gdy tylko umieścisz ją w ciepłym domu – zgubi liście. Podczas zakupów poproś sprzedawcę o zapakowanie rośliny w papier – to uchroni ją podczas transportu, a po przyniesieniu do domu pozostaw ją przez chwilę w takim “otuleniu”, aby przyzwyczaiła się do panującej temperatury.

Odpowiednia stanowisko do uprawy gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska, jak każda roślina, ma swoje wymagania dotyczące uprawy. Kluczowe jest to, gdzie ją postawisz. Powinno być to miejsce słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione i położone z dala od pieców czy grzejników. Poinsecja będzie kwitła długo, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie zbyt wysoka. Optymalnie powinna ona wynosić ok. 18-22 stopni.

Podlewanie i nawożenie

Bardzo ważne jest, żeby pilnować tego, aby ziemia w doniczce nie przeschła, ponieważ będzie to groziło utratą liści przez roślinę. Najlepiej, żeby podłoże było delikatnie wilgotne przez cały czas. W razie potrzeby gwiazdę betlejemską można użyźnić tzw. nawozem zimowym, czyli takim, który zawiera małą ilość azotu. Taki zabieg sprawi, że roślina zachowa intensywne kolory przez długi czas.

Obserwuj roślinę

Kiedy już kupisz poinsecję – obserwuj ją! Dbaj o to, by ziemia w doniczce była wilgotna i kontroluj stan liści – czy nie żerują na nich jakieś owady, albo czy nie opadają z przesuszenia. W razie gdy zauważysz coś niepokojącego – natychmiast działaj!

Czy można ją przetrzymać do przyszłego roku?

poinsecjaJeśli otoczysz gwiazdę betlejemską odpowiednią opieką, może Ci się udać przetrzymać ją do przyszłego roku. Naturalnym jest, że po zimie roślina zgubi liście, bo to dla niej moment na przejście w stan spoczynku. Wówczas należy skrócić jej pędy, a następnie na 4-6 tygodni przechowywać w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12-15 stopni, a także zaprzestać podlewania i nawożenia. W marcu lub kwietniu trzeba ją umieścić w świeżej i żyznej ziemi, w ciepłym i jasnym miejscu.

Gwiazda betlejemska może być doskonałą ozdobą domu, szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Trzeba jednak zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju, aby cieszyła oko przez długi czas.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP