Wiosna – początek sezonu ogrodniczego

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, kiedy obserwujemy otaczającą nas przyrodę i widzimy jak natura budzi się życia. Temperatura jest wyższa, pojawia się coraz więcej słońca. Wtedy właśnie najchętniej angażujemy się w prace porządkowe,  jak i w przygotowanie ogrodu do nadejścia lata. Pamiętajmy aby planowanie rozpocząć wcześniej, tak by wiosną być już gotowym do pracy.

Ważnym punktem jest zaplanowanie sobie pracy. Czemu służyć ma nasz ogród w tym roku? Jeśli rośnie w naszym ogrodzie tylko trawa, jest mały skalniak i kilka drzewek, to ta praca będzie wyglądać zupełnie inaczej. Natomiast jeśli prowadzimy ogród, w którym chcemy mieć grządki, warzywa, owoce to musimy prace pielęgnacyjne zaplanować dużo wcześniej. Postarajmy się podzielić ogród na odrębne w funkcjach, ale płynnie przechodzące w siebie fragmenty. Nie dzielmy jednak małego ogrodu zbyt intensywnie. Zastanówmy się również, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację. Istotną kwestią jest również to kto będzie korzystał z naszego zielonego miejsca. Jeśli mamy dzieci to musimy uważać aby w naszym ogrodzie nie znalazły się trujące kwiaty, krzewy z kolcami i inne niebezpieczne rośliny.

Wszystkie elementy, takie jak oczko wodne czy nawet duża powierzchnia trawnika wymagają sporych nakładów pracy i zaangażowania, o czym warto pamiętać. Zanim wybierzemy się po zakup roślin, stwórzmy listę i zaplanujmy gdzie posadzimy poszczególne gatunki, uwzględniając ich wielkość i upodobania takie jak nasłonecznienie, wilgotność gleby, rodzaj gleby.
Przy planowaniu ogrodu musimy trzymać się pewnych reguł, aby nasz dom i ogród razem współgrały i wzajemnie się uzupełniały. Kiedy nasz dom jest mały, przytulny i ma charakter wiejskiej chaty, również ogród powinien mieć podobną atmosferę.
Pamiętajmy o zachowaniu proporcji w ilości cienia i światła, w przestrzeni obsadzonej wyższymi roślinami do tej bardziej otwartej dla słońca.

Oto kilka porad, które warto zastosować przed rozpoczęciem nowego sezonu.

Drzewa: usuńmy stare, uschnięte i połamane gałęzie; pozbądźmy się również tych, które się krzyżują i rosną zbyt gęsto; zmobilizujemy drzewa do wytwarzania młodych, zdrowych pędów i poprawimy kształt korony.

Krzewy: pod koniec marca stopniowo zdejmujmy zimowe osłony roślin; wytnijmy pędy stare, suche, uszkodzone i rosnące do środka korony krzewów, dzięki temu do wnętrza dotrze światło i rośliny się zagęszczą. Skróćmy o 3/4 wszystkie pędy krzewów, które kwitną na pędach jednorocznych.

Trawniki: kiedy nie będzie już śniegu i mróz zelży, starannie wygrabmy trawnik; pozbądźmy się śmieci, patyków, zeszłorocznych liści. To spowoduje pobudzenie źdźbła trawy do wzrostu i napowietrzy darń. Róbmy to ostrożnie, aby nie odrywać namokniętej darni od podłoża.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP