Pielęgnacja truskawek po zbiorach

pielegnacja-truskawek-po-zbiorach

Sezon truskawkowy zaczyna się w maju, zwykle tydzień po długim weekendzie i kończy w drugiej połowie czerwca. Jak zadbać w swoim ogrodzie, kiedy jest już po zbiorach?

Dlaczego pielęgnacja truskawek po zbiorach jest taka ważna?

Myli się ten, kto sądzi, że po zbiorach można przestać dbać o truskawki – w końcu tego roku i tak nie dadzą już owoców. Pielęgnacja w tym okresie jest jednak szczególnie ważna i to właśnie od niej zależy, jak dużymi plonami będzie można cieszyć się w przyszłym sezonie. Szczególną troską należy otoczyć rośliny tegoroczne bądź 1-2-letnie, to one mają bowiem największe szanse na ponowne kwitnienie. Przyjmuje się, że truskawki 3-letnie lub starsze dają dużo mniej owoców, dlatego lepiej jest je usuwać i sukcesywnie zastępować młodymi.

Pozbądź się chwastów i rozłogów

rozłogi truskawkiNa początek należy pozbyć się chwastów, podgniłych owoców, a także wyrastających z boku rozłogów, ponieważ konkurują one z roślinami matecznymi o wodę, światło i składniki pokarmowe – są równie niepożądane, co chwasty. Zabieg ten można wykonać ręcznie, a także mechanicznie – za pomocą glebogryzarki pracującej w międzyrzeczach – trzeba jednak robić to płytko, aby noże nie uszkodziły korzeni roślin, lub chemicznie – używając oprysków ze specjalistycznych preparatów. Jeżeli nie wykonasz tego zabiegu po zbiorach, będziesz miał wiosną bardzo dużo pracy, poza tym negatywnie wpłynie to na rozwój truskawek, bowiem będą miały ograniczony dostęp do niezbędnych substancji. Jeśli planujesz przygotować nowe sadzonki, możesz pozostawić część rozłóg celem ukorzenienia, a następnie przekopać je w nowe miejsce.

A co z liśćmi?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zostawianie starych liści, także tych, które wykazują oznaki choroby. Trzeba je po prostu usnąć. Zabieg ten wykonuje się około 2-3 tygodnie po zbiorze truskawek i polega on na ścięciu wszystkich roślin na wysokość około 5 centymetrów. Tego procederu należy zaniechać w przypadku młodych krzaczków. Oprócz tego warto pamiętać również o stałym podlewaniu truskawek, także po owocowaniu – czasem nawet wrzesień potrafi zaskoczyć cieplejszymi, słonecznymi dniami, a rośliny bez wody po prostu uschną.

Nawożenie i opryski

Duże znaczenie w pielęgnacji truskawek ma ich nawożenie i opryskiwanie – takie zabiegi pozwalają na pozbycie się ewentualnych grzybów i bakterii, a także szkodników oraz ich jaj. Do takich prac można wykorzystać nawóz naturalny w postaci dobrze przerobionego kompostu czy wieloskładnikowych preparatów do truskawek. Takie nawozy czy preparaty wzbogacą glebę w składniki pokarmowe, które zostały spożytkowane w bieżącym sezonie. To pozwoli na prawidłowy rozwój roślin oraz uchroni je przed chorobami.

Odpowiednia pielęgnacja truskawek po zbiorach pozwoli roślinom na regenerację i przygotowanie do nowego sezonu. Dzięki temu w kolejnym sezonie będziesz mógł cieszyć się obfitymi plonami.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP