Jak wyhodować hiacynta z cebulki?

kolorowe

Pierwsze cebulki hiacyntów przypłynęły do Europy z Azji. Dzięki różnorodność kolorystyczna są wykorzystywane do tworzenia różnorodnych kompozycji oraz ciekawych dekoracji. Każdy hiacynt będzie piękną ozdobą ogrodu, balkonu, a nawet mieszkania, ponadto te rośliny nie należą do wymagających, dlatego będą łatwe w utrzymaniu w każdym z tych miejsc. Kwitną od dwóch do trzech tygodni, najczęściej od kwietnia do maja.

niebiesko-rozoweNajbardziej popularne odmiany tych kwiatów to niebieska „Blue Gigant”, różowa „Lady Derby” czy biała „Carnegie”. Aby hiacynt mógł zakwitnąć w ogrodzie na wiosnę, należy go posadzić już we wrześniu lub październiku. Przyjmuje się, że głębokość dołka powinna być trzy razy większa od wielkości cebulki. Należy także pamiętać, by piętkę cebulki skierować ku dołowi. Najbardziej optymalna ziemia dla tej rośliny to żyzne i przepuszczalne podłoże, które nie będzie zakwaszone. Hiacynty lubią nasłonecznione lub lekko zacienione miejsca. W tych drugich warunkach ich wzrost będzie nieco wolniejszy. Tak posadzone cebulki mogą pozostać w ziemi nawet 3 lata, jednak zaleca się wykopywanie ich na początku lata, ponieważ mogą zostać zaatakowane chorobami grzybowymi lub bakteryjnymi.

mini hiacyntyHiacynty można także wyhodować w domu. Na początku zimy cebulkę kwiatu umieszcza się w małej doniczce tak, aby jej czubek wystawał ponad ziemię, podlewa i zostawia w chłodnym, ciemnym miejscu na około 8 tygodni. Po tym czasie roślinę należy przenieść w jasne miejsce o umiarkowanej temperaturze, gdzie będzie mogła rozpocząć kiełkowanie. Na doniczkę można nałożyć papierowy stożek, który powinien osłaniać hiacynta aż do pojawienia się pierwszych pąków (około 2-4 tygodni).

 

w doniczkachAby cieszyć się tą rośliną jak najdłużej, trzeba regularnie ją podlewać. Najlepszym sposobem na to jest wlewanie wody na spodek od doniczki tak, by kwiat mógł pobrać jej tylko tyle, ile mu potrzeba. Dzięki temu unika się również bezpośredniego kontaktu cebulki z wodą. Po kilku minutach nawadniania należy odlać nadmiar wody ze spodka. Co ważne, należy podlewać roślinę nawet po przekwitnięci, a czynność ta powinna być wykonywana, aż do czasu uschnięcia wszystkich liści. Na sam koniec cebulkę wyjmuje się z ziemi, oczyszcza i chowa w suchym miejscu, gdzie czeka na kolejny sezon.

 

Przestrzegając tych kilku zasad uprawy, każdy może cieszyć się pięknem hiacyntów. Ponadto te kwiaty są dobrym sposobem na wprowadzenie wiosennego ducha w domu i w ogrodzie, a ich bajkowe kolory i cudowny zapach zdecydowanie ożywią przestrzeń oraz pozytywnie wpłyną na poprawę samopoczucia.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP