Jak dbać o stare drzewa w ogrodzie?

Stare drzewo

Stare drzewa, mimo że już dawno utraciły świeży wygląd, ciągle posiadają swój urok. Warto pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych dla drzew.

Drzewa to z natury rośliny długowieczne. Po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach życia, drzewo osiąga rozmiary. Może dojść do uszkodzeń w strukturze drzewa spowodowanych przez czynniki mechaniczne, atmosferyczne oraz grzyby. U większości z nich w pniu mogą pojawić się spore ubytki, które powinno się oczyścić i uzupełnić. W pierwszej kolejności należy pozbyć się miękkiego i spróchniałego drewna, zachowując szczególną ostrożność, żeby nie naruszyć części zdrowej i twardej. Do wypełnienia ubytku potrzebna jest mieszanka trocin ze smołą. Przy większych ubytkach zakłada się specjalne dreny w celu zapobieganiu przedostawania się wody do wnętrza. Ubytek zabezpiecza się, malując miejsce impregnatem. Na niewielkie rany drzew stosuje się specjalną maść ogrodniczą, którą smaruje się miejsca pozbawione kory. Dawniej drzewo betonowano. Obecnie tej metody już się nie stosuje.

W miarę rozrastania się konarów, światło słoneczne ma coraz bardziej utrudniony dostęp do wnętrza korony. Niezbędne są zatem cięcia pielęgnacyjne, które przynoszą szczególnie dobre efekty u gatunków takich jak jabłoń, grusza, wiśnia, śliwa czy brzoskwinia. Odpowiednim terminem cięć jest październik, bo drzewa zdążą jeszcze osłonić ucięte miejsca przed przyjściem mrozów.

DrzewoPrzy przycinaniu powinno się zwrócić uwagę na wiek drzewa i wówczas dostosować intensywność cięcia. Mocniejsze skracanie gałęzi sprawdzi się przy drzewach około 30-letnich i młodszych. Prowadzi wówczas do silniejszego wzrostu nowych pędów. Starsze źle znoszą drastyczne zmiany w długości konarów. Najlepsze efekty przyniesie usunięcie zniszczonych i chorych gałęzi. Przy przycinaniu części zdrowych nie należy przekraczać 30 % powierzchni wszystkich gałęzi drzewa. W miejscu odcięcia powstaje rana, która w przypadku starego drzewa zwiększa ryzyko zagnieżdżenia się różnych chorób i w efekcie jeszcze bardziej osłabia drzewo. By zmniejszyć ranę, cięcie wykonuje się prostopadle do gałęzi, której chcemy się pozbyć. Najważniejsze jest, by do cięć wykorzystywać pilarki o ostrych ostrzach, by cięły równo, a nie raniły drzewa.

Warto pamiętać, że o kształt korony zadbać należy w momencie, kiedy drzewo jest młode. Nie powinno się bowiem zbyt inwazyjnie ingerować w kształt korony drzew starszych, bo może to źle wpłynąć na zdrowie rośliny.

Z wiekiem drzewo traci także stabilność i potrzebuje wzmocnienia. Żeby skutecznie poprawić statykę drzew, potrzebne jest zastosowanie wiązań, odciągów lub podpór. Fachowcy specjalizujący się w pielęgnacji drzewostanu wykorzystują do tego nowoczesne metody wzmocnień linowych i sztywnych. Wiązania sztywne polegają na objęciu konarów prętem, a nadłamane gałęzie wzmacnia się wiązaniem elastycznym. Ze stalowych lin tworzy się odciągi, w celu przywrócenia drzewa do pionu. Przy większym stopniu odchylenia nie stosuje się odciągów. Wówczas wykorzystać można podpory.

Warto podjąć właściwe kroki pielęgnacyjne, ponieważ stare drzewa posiadają walory estetyczne, które nadadzą wyjątkowy charakter każdemu ogrodowi.

 Pełna oferta pilarek dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP