Wielkanoc w ogrodzie

Święta Wielkanocne kojarzą się nie tylko potrawami i ciastami, lecz również z wszechobecną, także w ogrodach, wiosną. Mimo, że w tym roku trawniki zamiast zielenieć wciąż przykryte są grubą warstwą śniegu, jest sposób na to żeby wiosna zagościła w naszym otoczeniu.

Aby ogród przybrał wielkanocne barwy warto zacząć od odśnieżenia go, nadmiar śniegu może być bowiem dla roślin nie lada utrapieniem. Może być przyczyną choroby zwanej „pleśnią śniegową” (Microdochium nivale) , której pojawienie się po raz pierwszy zanotowano w 1931 roku i stwierdzono, że jest jedną z najniebezpieczniejszych do tej pory chorób trawników. Poza tym, ciężkie pokrywy śnieżne długo zalegające na drzewach i krzewach mogą przyczynić się do ich deformacji. Pomocna będzie odśnieżarka, która pozwoli na szybkie i skuteczne pozbycie się śniegu.

Typowe wielkanocne rośliny które możemy zasadzić w ogrodzie to wielokolorowe kwiaty, np. narcyzy, tulipany i krokusy. Te ostatnie, raz zasadzone, mogą wyrastać potem w tym samym miejscu nawet kilka lat z rzędu. Jeśli chcemy, aby zakwitły w naszym ogrodzie w marcu lub kwietniu musimy jednak pomyśleć o tym dużo wcześniej i zasadzić cebulki wiosenne na przełomie września i października. Najlepsze warunki sprzyjające krokusom to ziemia próchnicza o pH 5,5- 6,5 czyli o odczynie lekko kwaśnym, lekko zaciemnione lub słoneczne miejsca. Najlepiej wkopać je na 8-10 cm w zależności od wielkości bulwy (im większe, tym głębiej powinny być wkopane). Należy pamiętać też o zachowaniu odstępów między nimi: 10- 15cm. Do wyboru mamy wiele ciekawych odmian krokusów, np. jasno lub ciemnoniebieskie, żółte, białe czy fioletowe.

Kwiaty cebuloweJako że rośliny cebulowe najlepiej jest uprawiać razem, obok krokusów można zasadzić też narcyzy czy żonkile. Ich kwiaty pięknie ozdobią ogród, a także wielkanocny stół. Najlepsza do ich zasadzenia jest gleba próchnicza. Główne zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się zazwyczaj do odchwaszczania i nawożenia. Jeśli panujące warunki okażą się jednak zbyt surowe dla rozwoju tych kwiatów, w ramach dekoracji wielkanocnych można zastąpić je papierowymi origami, które możemy wykonać w ramach zabawy z dziećmi.

Bukszpan jest kolejną z roślin kojarzących się z świętami – jego gałązkami można udekorować np. koszyczek wielkanocny (należy jednak pamiętać, że jest niejadalny, a wręcz trujący!). Można uprawiać go zarówno w formie żywopłotu, jak również w doniczce lub pojemniku. Nie wymaga dużo pracy i jest w stanie przetrwać ciężkie zimowe warunki pogodowe. Świetnie nadaje się do formowania kul i innych ciekawych kształtów – o rzeźbach w ogrodach pisaliśmy już w tym artykule. Najkorzystniejsze cięcie to dwukrotne, przypadające na marzec i kwiecień a także koniec czerwca. Kiedy zdecydujemy się na uprawę bukszpanu warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w narzędzia, np. nożyce elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe, dzięki którym nasze krzewy będą wyglądały estetycznie i pozostaną zdrowe.

Uprawa rzeżuchyW okresie wielkanocnym nie można zapomnieć o rzeżusze, która jest nie tylko typową dekoracją, lecz również źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Można zasiać ją w naczyniach dekoracyjnych lub skorupkach jajek, wykładając je uprzednio wilgotną watą. Na zbiór rzeżuchy należy poczekać ok. 7- 9 dni, podlewając codziennie. Rzeżucha powinna być hodowana w ciepłym i słonecznym miejscu (np. na parapecie). Jej spożycie wpływa dobroczynnie m.in. na kondycję naszych włosów, pomaga też w walce z problemami skórnymi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP