Współczesne ogrodnictwo

Wiele mówi się o trendach – w muzyce, modzie, sztuce. Mało natomiast jest wzmianek o trendach ogrodniczych. Jak wyglądają te obecne, a jak będą wyglądać za kilka lat? O tym w poniższym artykule.

Jak wiadomo trendy należące do rożnych dziedzin lubią się ze sobą przeplatać. Także ogrodnictwo nie stanowi tutaj wyjątku. Obecnie modne jest propagowanie zdrowego trybu życia, ściśle związanego z ekologią. W ogrodnictwie trend ten uwidacznia się w postaci ekologicznej żywności, hodowanej bez pomocy sztucznych nawozów. Promowane jest hodowanie warzyw i owoców w przydomowych ogródkach, bez udziału masowych środków nawożących. Ponadto, prace ogrodowe wpływają na stan fizyczny – dzięki nim spalamy zbędne kalorie, a samo przebywanie w ogrodzie ma właściwości terapeutyczne.

Badania wykazały, że coraz częściej przywiązujemy wagę do otoczenia, w którym żyjemy. Dlatego więcej czasu poświęcamy na pielęgnację ogrodów. Przyczyną takie stanu rzeczy jest ekonomiczna recesja oraz szybki i intensywny styl życia. Nie mogąc podołać natłokowi obowiązków, odwołujemy się do romantycznych marzeń o kontakcie z naturą. A co nie daje większego kontaktu niż własny ogród? Stanowi on miejsce towarzyskich spotkań i przede wszystkim relaksu. Skoro więc, spędzamy w nim tak dużo czasu, zwłaszcza w okresie letnim, warto odpowiednio o niego zadbać. Do tego celu naukowcy opracowują coraz więcej technologii, by pielęgnacja zielonego królestwa była lżejsza, bardziej skuteczna, a przy tym jeszcze przyjemniejsza.

Prawdziwą ewolucję można zauważyć w sposobie traktowania ogrodów. Kiedyś wyłącznie przydomowe plantacje, dziś są oznaką prestiżu. Posiadanie pięknego ogrodu stoi na równi z posiadaniem luksusowego samochodu. Część z nas zatrudnia architektów zieleni, część woli samodzielnie aranżować wygląd ogrodu.

Coraz więcej osób zaczyna interesować się naturą i związaną z nią tzw. „zieloną wiedzą”. Wzrost zainteresowania tą tematyką przychodzi wraz z wiekiem. Szczyt przypada na przedział 35-44 lat. Przy czym największa wiedzą na temat przyrody mogą pochwalić się Francuzi.

Zauważalny jest też trend na zacieranie się granic między ogrodem a domem. Uwidacznia się to w przystosowywaniu urządzeń domowych do stosowania ich również poza domem (systemy audio, oświetlenie, technologia wi-fi). Także architektura poprzez wykorzystywanie większej ilości światła, przestrzeni i szkła, zaczyna dostosowywać się do tego trendu.

Kolejnym trendem jest dążenie do samowystarczalności. Celem ogrodników staje się magazynowanie energii i zapasów wody oraz chronienie lokalnego ekosystemu. W ich osiągnięciu niezbędna jest regularna pielęgnacja. Przydatne do tego mogą być specjalistyczne narzędzia takie jak wertykulatory czy glebogryzarki, dzięki którym możliwe jest jak najlepsze zachowanie stanu podłoża czy darni.

Nowe technologie umożliwią również powstanie samodzielnych ogrodowych ekosystemów. Ich zadaniem będzie dostarczanie paliwa, lekarstw i żywności w tak dużych ilościach, że zastąpią supermarkety. To jednak jeszcze wizje dość odległej przyszłości. W chwili obecnej cieszmy się niezwykłą możliwością kontaktu z naturą, jaką daje nam posiadanie własnego ogrodu.

 

Pełna oferta urządzeń ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP