Drzewko bożonarodzeniowe – jakie wybrać i gdzie kupić?

drzewko-bozonarodzeniowe

Wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez rozłożystej, pachnącej choinki. Każdego roku stanowi ona wyjątkową ozdobę domu, a pod nią gromadzi się cała rodzina, aby otwierać prezenty i wspólnie śpiewać kolędy. Jakie wybrać i gdzie kupić idealne drzewko bożonarodzeniowe?

Jakie drzewko bożonarodzeniowe wybrać?

jakie-drzewko-bozonarodzeniowe-wybracTradycja dekorowania drzewek iglastych podczas Świąt Bożego Narodzenia sięga XVI w. i jest związana z niemieckimi wyznawcami religii protestanckiej. Od XVIII w. przystrajanie choinek zaczęło być powszechnym zwyczajem także w Polsce, a obecnie ciężko jest sobie wyobrazić grudniowych dni bez obecności zielonego iglaka w domu. Przed zakupem bożonarodzeniowego drzewka warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim musisz zdecydować, czy będzie to choinka cięta czy może w doniczce. Pierwsza z nich najprawdopodobniej dość szybko straci igliwie i dodatkowo wymaga wyposażenia w specjalny stojak. Drugi rodzaj drzewka można natomiast po zakończeniu świąt bez problemów przechować na balkonie, a następnie posadzić wiosną w swoim ogrodzie. Wybierając drzewko bożonarodzeniowe należy ponadto kierować się przygotowanymi wcześniej wymiarami (odzwierciedlającymi wysokość i szerokość pomieszczenia, w którym chcesz je umieścić) oraz wyglądem konkretnego okazu. Ważne jest to, aby igliwie nie było przesuszone, miejsce cięcia miało jasnobrązowy kolor, a kolor igieł wyróżniał się głębokim odcieniem zieleni.

Popularne gatunki drzewek bożonarodzeniowych

Do najchętniej wybieranych drzewek bożonarodzeniowych w Polsce od wielu lat należą między innymi:

  • świerk pospolity – inaczej nazywany także świerkiem polskim. Odznacza się on intensywnym, przyjemnym zapachem, posiadającym właściwości uspakajające. Jedną z jego nielicznych wad jest to, że dość szybko traci igły.
  • świerk srebrny – określany również mianem “kłującego”. Charakteryzuje się dość długimi, sztywnymi i kłującymi igłami o delikatnie niebieskiej barwie. W jego przypadku igliwie jest znacznie bardziej wytrzymałe i dobrze się prezentuje przez dłuższy czas.
  • sosna kaukaska – gatunek odznaczający się ciemnozielonym igliwiem, układającym się w mniejsze pęczki. W przeciwieństwie do świerków, sosna praktycznie nie gubi igieł, a co równie istotne zachwyca mocnym, żywicznym zapachem.

Gdzie kupić choinkę?

drzewko-bozonarodzeniowePo zdecydowaniu się na wymarzony gatunek choinki, nie bez znaczenia pozostaje znalezienie odpowiedniego miejsca jej zakupu. Pamiętaj o tym, by po wybór bożonarodzeniowego drzewka wybrać się do zaufanych, sprawdzonych szkółek. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że choinka pochodzi z legalnej, prowadzonej w zgodny z obowiązującymi normami sposób plantacji. Uczciwi sprzedawcy proponują swoim klientom wyłącznie świeże drzewka, ścięte zaledwie 2 lub 3 dni wcześniej, co poznasz po wyglądzie rośliny. Dodatkowo, najlepsze okazy zostają oznaczone za pomocą atestów jakości, czyli oznaczeń klas (kształtne i gęste choinki to te zaliczające się klasy A lub B).

Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie kupić drzewko bożonarodzeniowe oraz czym się kierować podczas jego wyboru, poszukaj adresów najbliższych szkółek. Profesjonalni sprzedawcy z pewnością udzielą Ci fachowej porady i pozwolą odszukać wymarzoną choinkę. Żywa, pachnąca sosna lub świerk, zachwycające pięknymi dekoracjami na pewno wprowadzą do każdego domu magiczną, świąteczną atmosferę.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP