Wiosenne cięcie roślin – 5 największych błędów

wiosenne-ciecie-roslin

Jednym z najważniejszych zadań wiosną w ogrodzie jest przycinanie roślin. Nawet jeśli wiemy jak to robić, to nie zawsze mamy świadomość błędów w sposobie naszej pracy. Jak przycinać, aby nie zaszkodzić roślinom? Poniżej znajduje się lista pięciu największych błędów popełnianych przez ogrodników podczas tej czynności.

1. Przycinanie w złym czasie

Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, w jakim czasie podcinać daną roślinę. Jeżeli nie przestrzega się tej zasady można sprawić, że zbyt szybko lub zbyt późno przycięte krzewy stracą swoje kwiaty. Nie należy zabierać się za krzewy, których okres wiosenny jest czasem kwitnienia, ponieważ znajdują się na nich już wykształcone pąki, które mogą zostać zniszczone. Takie rośliny podcina się po czasie zakwitu lub dopiero latem. Zabronione jest cięcie drzew i krzewów kiedy jest czas szybkiego krążenia soków w ich wnętrzu, ponieważ ich wyciek – czyli tak zwany płacz – jest dla nich niebezpieczny. Mogą złapać infekcję lub nawet uschnąć. Przykładami takich roślin są winorośl, klon czy brzoza.

2. Zaniechanie przycinania

Jest to częsty błąd szczególnie u świeżo posadzonych i młodych drzew. Jednak je również należy podcinać, ponieważ to pomaga im odpowiednio się rozkrzewić, co skutkuje nabraniem pięknego i zdrowego wyglądu. Kiedy zaniechamy przycinania będą od dołu łyse, a gałęzie pojawią się tylko od momentu cięcia.

3. Używanie nieprzygotowanych narzędzi

Kolejnym niewłaściwym działaniem jest korzystanie z nieprzygotowanych do pracy narzędzi. Nie powinny być one stare i zardzewiałe, tylko czyste i naostrzone. Tępe i brudne ostrza mogą spowodować, że krzew lub drzewko będzie miało rany lub złe cięcia, które wzmagają ryzyko zainfekowania rośliny oraz ich ogólne osłabienie. Przez to mogą mniej owocować oraz stracić swój zdrowy wygląd.

4. Zła technika

Ważną rolę odgrywa także odpowiedni sposób cięcia. Należy to robić pod właściwym kątem i nigdy “na prosto”, czyli prostopadle do gałęzi. Trzeba też wystrzegać się obcinania od razu nad pąkiem – wszystko to może negatywnie wpłynąć na roślinę, powodując jej niewłaściwy i zaburzony rozrost.

5. Przycinanie gatunków, które tego nie tolerują

Niektóre rośliny, takie jak np. różaneczniki, magnolie, azalie czy kaliny nie lubią przycinania. Długo się po tym regenerują i czasem po zabiegu zamierają. Robi się to tylko w celu usunięcia martwych i chorych gałęzi.

Przycinanie roślin jest niezwykle pożytecznym zabiegiem, który wpływ na ich kondycję i rozrost. Warto znać najczęściej popełniane błędy i starać się ich unikać, a nasz ogród na pewno wiele na tym zyska.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP