Jak przechowywać warzywa w okresie zimowym?

warzywka w koszu

Wiele osób posiadających przydomowe ogródki lub działki decyduje się na przechowanie warzyw w okresie zimowym. I bardzo słusznie, bowiem korzystając z własnych upraw mają pewność, że są zdrowe i nie były wcześniej poddawane chemicznym opryskom. Aby warzywa zachowały świeżość podczas przechowywania, warto mieć na uwadze kilka cennych informacji.

warzywkaUprawy, które bardzo dobrze nadają się do zimowego przetrzymywania należą buraki, cebula, marchew, pietruszka, kapusta, por, seler oraz czosnek. Jeśli chodzi o kalafiora, rzodkiew, ogórki czy pomidory to trzeba wiedzieć, że te nie nadają się do długotrwałego przechowywania – ich trwałość jest ograniczona do kilkunastu dni. Najkrótszy czas do spożycia mają warzywa liściowe, takie jak sałata, szpinak oraz zielone natki.

marcheweczkaIstotną rolę podczas przechowywania warzyw odgrywają czynniki takie jak wilgotność powietrza oraz temperatura – nie może spaść poniżej 0ºC, ale nie powinna być też za wysoka. Cebula i czosnek to warzywa wymagające niskiej wilgotności, zaś optymalna temperatura ich przechowywania wynosi 1-7 ºC. Z tego względu najlepszym miejscem ich składowania będą pomieszczenia takie jak strych czy działkowa altanka. Ważne, by warzywa zabezpieczyć przed działaniem minusowych temperatur.

kop dziureWarzywa korzeniowe – pietruszka, marchew, seler czy burak – wymagają dużej wilgotności powietrza oraz temperatury nie przekraczającej 4ºC. Dobrym miejscem będzie z pewnością piwnica. Można je układać luzem w skrzynkach. Ważne w przypadku tej grupy jest zabezpieczenie przed wyschnięciem, dlatego przechowywane warzywa powinny zostać przysypane wilgotnym piaskiem, który od czasu do czasu może zostać podlany niewielką ilością wody.

pietruchaW przypadku dużej ilości warzyw sprawdzoną i skuteczną metodą zabezpieczenia na zimę jest ułożenie ich w kopcach, które nieco się różnią w zależności od gatunku. Dla przykładu dół wykopany do przechowywania marchwi, selera i pietruszki powinien mieć głębokość około 50-60 cm. Zaś do przechowania buraków czy kapusty wystarczy dół 20-30 cm. Podczas układania warzyw w kopcach kolejne poziomy powinny zostać przysypywane piaszczystą ziemią. Ponadto wierzchnią część należy przysypać 5 cm warstwą ziemi. W przypadku mrozów warzywa można dodatkowo zabezpieczyć izolując kopiec słomą, która ponownie zostać zakryta ziemią.

Różne warzywa wymagają odmiennych warunków przechowywania. Należy mieć na uwadze wymagania poszczególnych gatunków, by wybrać najlepsze miejsce do ich składowania. Z pewnością jest to cenna wiedza – dzięki niej możesz cieszyć się zdrowymi warzywami przez cały rok.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP