Uprawa pomidorów – podlewanie, nawożenie i palikowanie

uprawa-pomidorow

Zasadzenie nasion pomidorów w ogrodzie to pierwszy krok do tego, by już za kilka miesięcy zerwać warzywa. Uprawa nie jest skomplikowana, choć trzeba przyznać, że roślina ta ma swoje wymagania i potrzebuje uwagi ze strony ogrodnika. Mając pomidory w ogrodzie, trzeba pamiętać o ich podlewaniu, nawożeniu oraz palikowaniu – przeczytaj i dowiedz się, jak odpowiednio dbać o rośliny, aby zbiory były obfite.

Podlewanie pomidorów

Zapotrzebowanie pomidorów na wodę jest stosunkowo duże i zmienia się w poszczególnych fazach wzrostu. Przed pojawieniem się owoców krzaczki należy podlewać 2 razy w tygodniu bardzo obficie, by woda dotarła w głąb gleby, bowiem pozwoli to na lepsze osadzenie korzeni w podłożu. Nasączenie ziemi jedynie na powierzchni sprawiłoby, że korzenie rozrosną się bardzo płytko, na boki. Gdy pojawią się pierwsze owoce należy zmienić sposób podlewania pomidorów – powinno odbywać się ono 3 razy w tygodniu, jednak już nie tak obficie jak początkowo. Również w tej fazie wzrostu strumień wody należy kierować w stronę gruntu, pomijając nadziemne części rośliny – ich nawadnianie nie służy kondycji krzaczków. Do podlewania uprawy pomidorów w ogrodzie najlepiej wykorzystać wąż ogrodowy z nakładką, która pozwoli skoncentrować strumień w obranym punkcie, dzięki czemu możliwe będzie dokładne i obfite nawadnianie roślin.

Nawożenie pomidorów rosnących w gruncie

uprawa-pomidorowOdpowiednie i regularne nawożenie pomidorów to klucz do uzyskania pięknych i smacznych owoców. Dzięki nawozom rośliny wydadzą plony szybciej, a także będą mniej podatne na choroby. Krzaki pomidorów do wzrostu potrzebują gleby bogatej w próchnicę, dlatego warto zwiększać grubość tej warstwy gruntu poprzez stosowanie nawozów organicznych takich jak przekompostowany obornik lub kompost. Natomiast w okresie zawiązywania się owoców należy zastosować nawóz mineralny, który pozwoli zwalczyć oznaki niedoboru składników pokarmowych, na przykład pożółkłe od spodu liście. Amatorską uprawę pomidorów w ogrodzie najlepiej jest wspierać poprzez stosowanie płynnych nawozów wieloskładnikowych, gdyż nie wymagają one znajomości składu gruntu. Alternatywą dla nich może być wykorzystanie gnojówek z pokrzywy, mniszka lub skrzypu wymieszanych z wodą w proporcji 1:10. Takim roztworem należy podlewać krzaki co 3-4 dni w dawce 2-3 l na roślinę.

Palikowanie pomidorów

Ponieważ krzaki rośliny w zależności od odmiany mogą osiągać wysokość nawet ponad 1,5 m, wymagają solidnych podpór, które pomogą im w utrzymaniu pionowej postawy. W tym celu przeprowadza się palikowanie pomidorów – po posadzeniu w odległości kilku centymetrów od pędu umieszcza się palik, do którego następnie delikatnie przywiązuje się zawiązkę krzaka. Wraz z ze wzrostem, roślina będzie pięła się w górę swojej “podpórki”. Jedną z głównych korzyści palikowania pomidorów jest możliwość zaoszczędzenia przestrzeni, gdyż naturalnie wzbijające się pionowo pędy potrzebują mniej miejsca niż gdyby rosły horyzontalnie. Palikowanie ułatwia też wykonywanie takich zabiegów pielęgnacyjnych, jak na przykład przycinanie oraz zbiór plonów. Poza tym owoce na krzakach w pozycji pionowej są lepiej doświetlane, dlatego szybciej dojrzewają i mają ładniejsze kolory.

Pomidory bardzo często spotykamy w przydomowych ogródkach – ich uprawa nie jest skomplikowana, dlatego z powodzeniem może zająć się nią nawet początkujący ogrodnik. By cieszyć się obecnością warzyw własnej “produkcji” trzeba tylko poświęcić im trochę uwagi i odpowiednio pielęgnować krzaczki. Słodkie i soczyste pomidory swoim smakiem z pewnością wynagrodzą trud włożony w ich uprawę.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP