Podstawy pielęgnacji ogrodu – o tym nie zapomnij!

Podstawy pielęgnacji ogrodu

Niemal każdy, kto decyduje się na zakup, czy wynajem domu za miastem lub na jego obrzeżach marzy o tym, by działka wokół budynku prezentowała się pięknie i była prawdziwym azylem. Jak się jednak okazuje, stworzenie własnego ogrodu to nie taka prosta sprawa, a utrzymanie go w dobrej kondycji to jeszcze trudniejsze zadanie. O czym zatem należy pamiętać pielęgnując ogródek?

Wybór odpowiedniej roślinności

Warunki glebowe mają ogromny wpływ na potencjalny wygląd ogrodu. Dlaczego? Otóż, jak się okazuje, rodzaj gleby, jej poziom pH i zdolność zatrzymywania wody, a także ekspozycja słoneczna to niezwykle istotne czynniki, których nie można nie brać pod uwagę podczas projektowania ogrodu. Od nich zależy również późniejsza pielęgnacja terenu znajdującego się w okolicy domu. Najważniejszym punktem jest więc dostosowanie roślinności do warunków panujących w ogródku, tak, by późniejsze zabiegi pielęgnacyjne były łatwiejsze. 

Podlewanie – podstawowa zasada pielęgnacji ogrodu

Podstawy pielęgnacji ogroduPodstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jeśli chodzi o rośliny i trawy znajdujące się na terenie ogrodu jest ich podlewanie. Częstotliwość i obfitość takich działań zależy od rodzaju gleby. Podłoże zatrzymujące wodę nie wymaga obfitego nawadniania, natomiast gleby piaszczyste i suche muszą być stale kontrolowane i podlewane. Jak można się domyślać, podlewanie jest bardzo istotne przede wszystkim w przypadku trawnika – najlepiej robić to dość obficie i rzadziej, aniżeli często, ale jedynie powierzchniowo.

Nawożenie sposobem na obfite plony i piękne rośliny

Kolejnym sposobem na obfite plony i piękne rośliny w ogrodzie jest rzecz jasna ich nawożenie. Podczas tego procesu należy zwracać uwagę na trzy podstawowe kwestie: odpowiednią dawkę, równomierne rozłożenie i unikanie kontaktu z liśćmi rośliny. Co to oznacza? Przede wszystkim to, aby podczas nawożenia stosować się głównie do instrukcji umieszczonych na opakowaniu – to producent najlepiej zna skład danego preparatu i wie, jaka dawka będzie odpowiednia. Właściwe rozmieszczenie nawozu również ma ogromne znaczenie – jak się bowiem okazuje, w miejscach, gdzie nawozu jest za dużo, może dojść do wypalenia darni. Zbyt mała ilość nawozu może z kolei nie przynieść absolutnie żadnych efektów. Co zatem zrobić, by mieć pewność, że preparat znajduje się wszędzie tam, gdzie jest potrzebny i jest go odpowiednio dużo? Najlepiej użyć do tego siewnika – prostego urządzenia, dzięki któremu proces nawożenia stanie się dużo prostszy. 

Przycinanie roślin – dlaczego jest tak ważne?

Przycinanie roślin to kolejny bardzo ważny zabieg, którego wbrew pozorom nie należy robić tylko wtedy, gdy roślina za bardzo się rozrośnie. Cięcie pozwala bowiem nie tylko na powstrzymanie jej wzrostu, ale również na nadanie pożądanego kształtu, pobudzenie kwitnienia i poprawę jej zdrowotności. Przycinanie jest także swego rodzaju motywacją rośliny do wypuszczania nowych pędów – usunięcie starych w wielu przypadkach skutkuje zupełnie nowym życiem.

Wymienione kroki są zdecydowanie najważniejszymi, jeśli chodzi o pielęgnację ogrodu. Dzięki nim teren wokół domu będzie wyglądał naprawdę pięknie i stanie się idealnym miejscem do odpoczynku.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP