Ogród wolny od chwastów

Prace ogrodowe najczęściej należą do przyjemnych… Jest jednak coś, co spędza sen z powiek każdemu ogrodnikowi – chwasty. Nieproszeni goście konkurują z  roślinami o światło, miejsce, wodę oraz składniki odżywcze. Zmniejszają w ten sposób kwitnienie, rozwój roślin oraz niekorzystnie wpływają na wygląd ogrodu.

Metody zwalczania chwastów dzielimy na mechaniczne i chemiczne. Do tych pierwszych należy pielenie i wyrywanie, natomiast do drugich stosowanie herbicydów, czyli preparatów niszczących chwasty.

Metoda mechaniczna jest najłatwiejszą, ale czasochłonną. Przy tej metodzie, zalecane jest aby usuwać roślinę razem z korzeniami, wcześniej przekopując ją na głębokość 10-12 cm. Następnie, wycinamy rozłogi, uważając szczególnie aby nie dopuścić do ich rozerwania. Metodę mechaniczną zaleca się stosować przy pogodzie suchej i słonecznej, gdyż obfite opady deszczu oraz wysoka wilgotność gleby może przyczynić się do ponownego wyrastania chwastów.

Kiedy chwasty opanują nasz ogród w takim stopniu, że metody mechaniczne już nie wystarczają, musimy sięgnąć po środki chemiczne, czyli herbicydy. Takie rozwiązanie sprawdza się również przed założeniem trawnika czy rabaty. Możemy zastosować wtedy herbicydy totalne, niszczące wszystkie rośliny. W takiej sytuacji należy odczekać 2-3 tygodnie zanim zaczniemy sadzić. Podczas stosowania tego rodzaju herbicydów musimy mieć na uwadze, czy w pobliżu nie znajdują się żadne inne rośliny.

Kolejnym rozwiązaniem metody chemicznej jest stosowanie herbicydów selektywnych. Pozwalają one na walkę z chwastami wśród rosnących roślin. Herbicydy selektywne  niszczą niechciane rośliny, nie zagrażając uprawom. Należy jednak pamiętać, że skuteczność herbicydów selektywnych jest ograniczona, często tylko do jednego gatunku chwastów. Ważne jest, by nie przekraczać dawki zalecanej na opakowaniu oraz nie rozprowadzać środków chemicznych przy dużym nasłonecznieniu i silnym wietrze (który mógłby przenieść środek na inne rośliny).

Przy stosowaniu herbicydów obowiązkowo należy zabezpieczyć drogi oddechowe!

Oba rodzaje herbicydów są jednak mało skuteczne, gdy dany gatunek chwastu wypuści swój kwiatostan, lub jak w przypadku mniszka lekarskiego, zamieni się w bombę zarodnikową, jaką jest pospolity dmuchawiec. W takim wypadku pozostaje nam żmudna metoda mechaniczna.

Wyrastające na trawnikach i rabatach chwasty wieloletnie, takie jak: koniczyna, mniszek lekarski, powój polny, babka szerokolistna czy gwiazdnica pospolita – można również likwidować stosując specjalne, odpowiednie dla konkretnego gatunku, preparaty. Zanim zacznie się sezon, warto zasilić trawnik nawozem wieloskładnikowym wzbogacony w żelazo niszczące mech, a dopiero po co najmniej dwóch tygodniach stosować preparaty chwastobójcze.

Dobre rezultaty w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chwastów przynosi ściółkowanie. Metoda ta zapobiega skutecznie rośnięciu chwastów, blokując dostęp zarodników do gleby. Ponadto, ściółkowanie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej dla gleby temperatury, nawet w okresach jesienno-zimowych, a także pełni bardzo istotny walor estetyczny.

Chcąc pozbyć się mchu najlepiej wykorzystać metodę mechaniczną i widłami naciąć powierzchnię murawy, a następnie wyrwać mech. Ten sposób dobrze wpłynie na kondycję trawnika – dotleniając przy tym korzenie trawy (wertykulacja). Jeśli chcemy zastosować jednak silniejsze środki – możemy wykorzystać wapniowanie trawnika lub użyć preparatów zawierających siarczan wapnia. Bardziej efektywne rezultaty osiągniemy również używając wertykulatorów, które poprzez płytkie nacinanie darni usuwają filc rozluźniając przy tym wierzchnią warstwę trawnika, zapobiegając przy tym przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi.

Oto kilka zasad, których stosowanie pozwoli nam ograniczyć rozwój chwastów do minimum:

  • usuwaj chwasty przed założeniem trawnika, rabaty czy ogródka — walka z chwastami wśród rosnących roślin jest o wiele trudniejsza;
  • usuwaj chwasty regularnie, aby nie dopuścić do wytworzenia nasion — uniknięcie rozsiania jest kluczowe;
  • nie wyrzucaj chwastów, które już wytworzyły nasiona do kompostownika — nasiona mogą przetrwać;
  • świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie agrowłókniny i ściółki — ta pierwsza zabezpieczy glebę przez chwastami, jednocześnie nie ograniczając dostępu roślin do wody i światła, natomiast ściółka pozwoli utrzymać estetykę ogrodu oraz nie dopuści do rozwoju chwastów;

Walka z chwastami to proces długotrwały i żmudny. Nie należy się poddawać i selektywnie stosować wszystkie przedstawione metody. Wtedy Wasz ogród z pewnością będzie zdrowy i piękny.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP