Wiosenne prace w ogrodzie

Wiosna to najbardziej pracowity okres dla ogrodnika. Wymuszony brak prac podczas zimy ma niestety swoje konsekwencje. Trzeba jak najlepiej przygotować ogród do nadchodzącego sezonu aby dobrze się podczas niego prezentował.

Szczególnej uwagi potrzebuje przede wszystkim gleba. Kiedy będzie już dosyć sucha należy ją przekopać i spulchnić – pomocna w tym zabiegu będzie glebogryzarka. Zabieg ten jest niezbędny dla wzrostu i prawidłowego rozwoju później sadzonych na podłożu roślin. W przypadku trawnika, wczesną wiosną przyda się mu zabieg wertykulacji. Trawnik będzie w ten sposób napowietrzony. Ponadto należy go wygrabić oraz dosiać w miejscach, które nie przetrwały mroźnej polskiej zimy. Następnie należy użyć na nim odpowiednich nawozów – dobrym wyborem będzie nawóz azotowy, potasowy lub fosforowy.

Jeszcze w marcu powinno się przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne krzewów i drzew. W tym okresie rośliny są bardzo narażone na różne infekcje i szkodniki. Wystarczy skontrolować i usunąć wszystkie możliwe źródła chorób takie jak gąsienice czy porażone w poprzednim sezonie liście. Nie można zapomnieć o przycinaniu chorych i krzyżujących się gałęzi, od razu warto przyciąć całą roślinę tak, aby uzyskała odpowiadający nam kształt. Warto także zabezpieczyć wszystkie ubytki i pęknięcia, które powstały w zimie specjalnymi maściami pielęgnacyjnymi, a korę oczyścić i zamalować białą farbą by chronić drzewa przed rozgrzewającym działaniem promieni słonecznych. Jako farby najlepiej użyć wodnej zawiesiny wapna. Wapno miesza się z wodą w proporcji 5:1. Jest to tani, a jednocześnie w zupełności wystarczający sposób na ochronę drzew owocowych.

Wczesna wiosna to czas na sadzenie odpornych na chłód kwiatów takich jak nagietek, chaber czy maczek kalifornijski. Przy sprzyjającej aurze można pokusić się o posadzenie krzewów róż.

Kwiecień to odpowiednia pora na dzielenie i sadzenie bylin, które kwitną latem i jesienią. Można też rozmnażać krzewy porzeczek i agrestu poprzez ukorzenianie w ziemi odkładów a także rośliny balkonowe ukorzeniając sadzonki pędowe.

Warto zadbać o ogród wykonując pierwsze prace pielęgnacyjne, by był gotowy do ukazania wszystkich swoich atutów w cieplejszych porach roku.

  Pełna oferta urządzeń ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP