Pielęgnacja ogrodu przed urlopem

Pielęgnacja ogrodu latem

Okres wakacyjnych wyjazdów stanowi problem dla amatorów ogrodnictwa i florystyki. Najpopularniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest oczywiście powierzenie opieki nad ogrodem rodzinie lub zaufanym sąsiadom. Co jednak, jeśli takie metody nie są możliwe do zrealizowania?

Rośliny doniczkowe urlopPrzygotowanie roślin doniczkowych do dłuższej nieobecności w domu nie jest trudne. Istnieją rozwiązania, które pozwalają na regularne nawadnianie roślin, nawet podczas upałów. Wyjeżdżając na urlop rośliny doniczkowe powinny zostać przeniesione w półcień – zmiana miejsca położenia zapobiegnie wysuszeniu roślin oraz pozwoli im na dłuższe zachowanie wilgoci. Innym sposobem, który spowoduje mniejsze parowanie wody jest przykrycie podłoża roślin korą drzewną lub kompostem. Problem stałego dostarczania wody można rozwiązać poprzez umieszczenie w doniczce odwróconej do góry dnem butelki z wodą, dzięki czemu woda będzie mogła być stopniowo uwalniania do podłoża. Dłuższą wilgoć w doniczkach można także osiągnąć poprzez różnego rodzaju tabletki nawozowe, odżywki, hydrożele czy absorbenty mineralne. Środki te magazynują wodę w glebie, uwalniając ją podczas wysychania podłoża.

Zraszacz ogrodowyNa skutki dłuższego urlopu szczególnie narażony jest trawnik. W okresie wzmożonych upałów rośliny w ogrodzie potrzebują stałego nawodnienia, najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nie można jednak dopuścić do zalania lub przesuszenia trawnika. Suchy trawnik narażony jest na żółknięcie oraz rozwój kolonii mrówek, natomiast nadmierna wilgoć prowadzi do rozwoju grzybów i bakterii oraz gnicia trawy. Złotym środkiem, który pozwoli na odpowiednie nawodnienie, nie tylko podczas nieobecności w domu, jest zraszacz na trawnik. W połączeniu z elektronicznym programatorem stanowi niewymagający stałej obsługi automatyczny system irygacji. Możliwość ustawienia czasu podlewania zagwarantuje optymalne nawodnienie trawnika.

Zbiory brzoskwiniPlanując urlop nie tylko należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie roślin podczas nieobecności, ale także przyjrzeć się ich kondycji przed wyjazdem. Wybierając się na dłuższy wyjazd, warto przed wyjazdem wygospodarować czas również na skoszenie trawnika. Nie należy jednak ścinać trawy na zapas, ponieważ skoszona zbyt nisko odsłoni wrażliwe na promienie słoneczne miejsca. Pozostawienie murawy na 6-7 centymetrów zagwarantuje naturalną ochronę zatrzymania wody. Z ogrodu należy zebrać także wszystkie plony – pozostawienie dojrzałych warzyw i owoców może skutkować ich zgniciem. Wypielenie chwastów również zalicza się do koniecznych zabiegów, których potrzebuje ogród przed planowanych urlopem. Rosną one bardzo szybko, więc po długiej absencji doprowadzenie ogrodu do pierwotnego stanu będzie wymagało czasu. Jeśli na roślinach występują mszyce, gąsienice lub choroby, powinno zastosować się oprysk.

Piękny i zadbany ogród stanowi źródło ogromnej satysfakcji, wymaga jednak stałej uwagi. Urlop nie musi negatywnie odbijać się na jego kondycji – połączenie domowych sposobów z odpowiednim sprzętem ogrodniczym pozwala w pełni zrelaksować się podczas zasłużonego odpoczynku, a po powrocie ponownie cieszyć się pięknem zadbanego ogrodu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP