Dlaczego i kiedy należy opryskiwać drzewa owocowe?

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a co za tym idzie – właściciele ogródków i sadów mają coraz więcej pracy. Jednym z zadań, jakie mają do wykonania już w okresie przedwiośnia jest opryskiwanie drzew owocowych. Dlaczego jest to tak ważne i w jaki sposób to robić? Wyjaśniamy.

Dlaczego warto opryskiwać drzewa owocowe?

Opryskiwanie drzew owocowych to jedno z podstawowych działań, które ma na celu zapobieganie różnorodnym chorobom i atakom ze strony szkodników. Zapewnia ono roślinom zdrowy i szybki wzrost. Opryskiwanie to jednak zabieg, do którego należy się uprzednio przygotować. Do obowiązkowych akcesoriów wykorzystywanych w procesie należą rękawice, maska, preparaty do ochrony drzew owocowych oraz opryskiwacz ciśnieniowy. Zainteresowani zakupem tego urządzenia mają do wyboru dwa rodzaje:

  • opryskiwacze spalinowe (plecakowe) to urządzenia o dużej wydajności, które z powodzeniem mogą być stosowane nie tylko w niewielkich ogrodach, ale również w sadach, czy plantacjach;
  • opryskiwacze ręczne to z kolei proste narzędzia o zróżnicowanej budowie i mocy.

Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?

Termin opryskiwania jest ściśle uzależniony od dwóch czynników: pogody oraz fazy rozwoju danej rośliny. Doświadczeni ogrodnicy zazwyczaj wskazują jednak jako datę pierwszych wiosennych oprysków koniec lutego. Jak jednak wiadomo, warunki pogodowe każdego roku się zmieniają, dlatego trudno wyznaczyć jednoznaczny termin, który będzie odpowiedni bez względu na panujący sezon. Przyjmuje się więc, że oprysk powinien zostać wykonany w momencie, gdy rośliny są mało odporne na choroby i infekcje, czyli jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści. Wykonanie oprysku później nie jest zakazane, natomiast jego skuteczność może być mniejsza. Warto mieć na uwadze fakt, iż wiosenne opryski nie są jedynymi, jakie warto wykonać w ciągu roku. W późniejszym okresie również można wykonywać tego typu zabiegi, na przykład w momencie, gdy rośliny są atakowane przez przędziorki, mszyce lub inne szkodniki.

Oprysk drzew owocowych – jak go wykonać?

Do oprysku drzew owocowych używa się wcześniej wspomnianych opryskiwaczy. Do wykonania procesu niezbędne są również chemiczne substancje, które mogą być niebezpieczne dla dłoni i twarzy. Z tego też powodu konieczna jest ochrona tych części ciała za pomocą rękawic i maski. Zabieg najlepiej wykonywać w bezwietrzny, ciepły dzień. Podczas zabiegu nie może padać, a najlepszy możliwy scenariusz zakłada brak opadów przez kilka kolejnych dni. Słońce również nie powinno świecić w dniu oprysku w nadmiarze – jego promienie mogą bowiem doprowadzić do porażenia pędów. Jeśli chodzi o ilość wykorzystywanego preparatu, najlepiej zwracać uwagę na zalecenia producenta. Wszystkie pędy i gałęzie pryskanego drzewa powinny zostać dokładnie pokryte wcześniej przygotowaną cieczą. Oprysk powinien obejmować całą powierzchnię drzewa owocowego, od pnia aż po ostatnie pędy korony.

Oprysk drzew owocowych to stosunkowo prosty zabieg, który pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności. Wykonaj go, póki nie jest za późno!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP