Rośliny odstraszające nieproszonych gości

Ogród z samego założenia ma być miejscem, w którym króluje natura. Niestety, jej prawa są brutalne i często przeznaczeniem pielęgnowanych z troską róż, truskawek lub innych ulubionych roślin jest paść ofiarą szkodników. Właśnie dlatego, człowiek ma prawo do ingerencji w tę naturalną kolej rzeczy. Jego działania nie muszą jednak być inwazyjne! Często wystarczy wiedzieć, co i gdzie posadzić, żeby nie trzeba było uciekać się do stosowania środków syntetycznych.

Nasturcje

nasturcjaPodstawowym i najbardziej znanym zastosowaniem tych pospolitych kwiatów o słonecznym wyglądzie jest zrobienie z nich “pułapki” na mszyce. Uwielbiają one ich zapach, dlatego tłumnie obsiadają całe pędy, tracąc zainteresowanie innymi, pobliskimi roślinami. Skupienie wszystkich pluskwiaków na niewielkiej powierzchni zdecydowanie ułatwia późniejsze ich usuwanie. Podobnie może zadziałać lawenda lub cząber.

Aksamitki

Ogród, w którym przy ścieżkach kwitną aksamitki, zyskuje bardzo wiele. Są ekologicznym rozwiązaniem problemu różnych szkodników – od najmniejszych, do największych. Korzenie tych kwiatów zwabiają do siebie nicienie glebowe, które bez ich obecności mogłyby siać spustoszenie w całym ogrodzie. Posianie aksamitek, szczególnie jeśli uzupełni się je majerankiem lub miętą polną, dodatkowo odstrasza mrówki. Gdyby tego było mało, nawet gryzonie, takie jak krety, od nich uciekają.

Zioła

bazylia rozmarynWydzielenie w ogrodzie zielnika nie tylko daje możliwość samodzielnego pozyskiwania przypraw oraz naturalnych środków leczniczych, ale też działa zbawiennie na pozostałe rośliny. Bazylia odstrasza komary i muchy, a także ma pozytywny wpływ na zdrowie ogórków i pomidorów – zapobiega ich chorobom. Szałwia z tymiankiem skutecznie odstraszają ślimaki oraz larwy bielinka kapustnika. Dodatkowo, właściwie wszystkie zioła o silnym zapachu przyciągają pożyteczne stworzenia, czyli chociażby pszczoły.

Wiele roślin występujących samodzielnie lub w określonych parach pomaga chronić ogród. Znajomość sztuki doboru odpowiednich gatunków pozwala znacząco ograniczyć stosowanie chemii, dając w efekcie zdrowy i ekologiczny ogród, o jakim marzy każdy. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby połączyć walory estetyczne z dobroczynnym wpływem i tworzyć wspaniałe kompozycje.

Dzięki odrobinie praktycznej wiedzy z dziedziny botaniki, można delikatnie wesprzeć Matkę Naturę w ochronie jej owoców. Nienaruszone płatki kwiatów oraz wspaniały smak i dorodność warzyw będą najlepszą nagrodą za staranny wybór gatunków, poparty świadomym ich rozmieszczeniem.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP