Gleba gliniasta – co i jak posadzić?

Piękny ogród jest dumą każdego właściciela, a ten powinien wiedzieć, że za właściwy rozrost rośliny odpowiada między innymi rodzaj gleby. Wielu osobom wydaje się, że na gliniastym podłożu niewiele można posadzić, jednak nic bardziej mylnego!

Ten trudny rodzaj ziemi charakteryzuje się małą przepuszczalnością. Gleba gliniasta jest zbita, ciężka i chłonna. Ostatni element jest najbardziej niekorzystny dla roślin, gdyż zatrzymywana w glinie woda powoduje ich gnicie. Takie podłoże ma jednak wiele składników odżywczych, a jego odpowiednie przygotowanie pozwala zapobiec uszkodzeniom korzeni na skutek pękania zbyt suchej ziemi i uniknąć zahamowania ich rozrostu poprzez zbitą strukturę. W jaki sposób przygotować podłoże gliniaste dla roślin?

glina ziemia sucha

Przygotowanie podłoża

Po pierwsze należy wypielić chwasty – można zrobić to tradycyjną metodą poprzez mechaniczne pozbycie się ich wraz z korzeniami lub za pomocą chemikaliów, których jednak powinno się unikać jeśli w pobliżu opryskiwanego miejsca już są posadzone jakieś rośliny. Kolejny krok to przekopanie oczyszczonej z chwastów gleby. Powinno się naruszyć ją na głębokość co najmniej 20 cm, a najlepszym narzędziem do wykonania tej czynności będą widły. Dzięki temu praca nie będzie kosztować tyle wysiłku – gliniasta gleba potrafi być naprawdę twarda.

Tak rozluźnione podłoże można teraz wymieszać z piaskiem i nawozami (najlepiej organicznymi). Przyczyni się to nie tylko do poprawienia przepuszczalności i sypkości ziemi, ale od razu ją użyźni, dzięki czemu rośliny będą mogły swobodnie się rozrastać. Dodatkowo wykorzystanie obornika (dozwolone tylko jesienią) zwabi dżdżownice, które dzięki swojej aktywności będą dbać o regularne rozluźnianie struktury gleby. Mieszanka piasku i nawozu powinna być zmiksowana w stosunku 2:1 oraz rozprowadzona po powierzchni na około 10 cm, a następnie przekopana do uzyskania jednolitej barwy i struktury podłoża.

magnolia kwiat

Rośliny, które kochają glinę

Skoro podłoże jest już odpowiednio przygotowane, należałoby zadbać o posadzenie w nim roślin. Te szczególnie lubiące podłoże gliniaste, to pięknie kwitnąca magnolia, intensywnie pachnący bez, okazałe kaliny czy hortensje. Efektownie wyglądającym krzewem o nietypowych kwiatach jest budleja i pokrywająca się drobnymi kwiatkami krzewuszka. Jeśli na gliniastym podłożu chce się posadzić drzewa, to najlepiej sprawdzi się brzoza, sosna lub niektóre odmiany wiśni piłkowanej.

Ogród o gliniastym podłożu też może przypominać raj na ziemi. Odpowiednie przygotowanie gleby pozwoli posadzić w niej rośliny “glinolubne”, które charakteryzują się pięknymi kwiatami i intensywnymi zapachami sprzyjającymi błogiemu wypoczynkowi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP