Kompost – nawóz idealny. Jak założyć kompostownik?

Własny kompostownik

Kompost jest najlepszym z naturalnych nawozów – często określany jako nawóz idealny. Ponadto posiadanie własnego kompostownika pozwala na ekologiczne usuwanie odpadów ogrodowych i organicznych odpadów domowych. Czym dokładnie jest kompost i jak założyć kompostownik w ogrodzie?

Kompostowanie to kontrolowany przez ogrodnika proces rozkładu odpadów organicznych przez mikroorganizmy – m.in. przez bakterie tlenowe i nicienie. Aby proces przebiegał szybciej niż odbyłoby się to w naturalnych warunkach, ważne jest zapewnienie organizmom wpływającym na rozkład biomasy optymalnych warunków rozwoju. By materia organiczna została poddana kompostowaniu, w jej skład muszą: węgiel, azot i tlen z powietrza oraz woda. Jeśli któregoś z tych składników zabraknie, rozkład mimo wszystko nastąpi, jednak znacznie wolniej.

Jak założyć kompostownik idealny?

Do założenia kompostownika może służyć specjalny, przeznaczony do tego celu pojemnik kompostowy. Można również stworzyć kompostownik, usypując na tyłach ogrodu pryzmę lub wykopać dół w ziemi, który powinien być przykryty warstwą gałęzi. Część ogrodników decyduje się również na zbudowanie drewnianej skrzynki, odpowiednich rozmiarów dla potrzeb ogrodu. Najważniejsze jest przygotowanie takiego miejsca, by powietrze miało swobodny dostęp do kompostu.

Kompostownik powinien być zlokalizowany w miejscu zacienionym, najlepiej w zakamarkach ogrodu, tak, aby nie był ogólnie dostępny i widoczny. Warto obsadzić kompostownik krzewami, które odpowiednio przystrzyżone będą odwracać od niego uwagę.

Kompostować powinno się:

  • skoszoną trawę, siano,

  • przekwitłe rośliny,

  • odpadki kuchenne, a więc resztki owoców, warzyw, skorupki jaj, torebki herbaty,

  • jesienne liście,

  • trociny i popiół.

Pod żadnym pozorem nie wolno kompostować usuwanych z ogrodu chwastów – ich nasiona mogą bowiem przetrwać w kompostowniku i rozsiać gatunek chwasta w całym ogrodzie.

Własny kompostownik

Gdy miejsce jest już wybrane i odpowiednio przygotowane, można rozpocząć kompostowanie. Na spodzie należy ułożyć zawsze grubsze gałęzie, by ułatwić cyrkulację powietrza. Następnie powinno się je przysypać zakwaszonym torfem, a następnie warstwą odpadów. Im bardziej rozdrobnione odpadki, tym szybciej otrzymamy kompost. Warstwy odpadów powinny być układane naprzemienne z warstwami ziemi i rozdrobnionych gałęzi. Jeśli ktoś z sąsiadów miał już kompostownik przed nami, dobrze jest wziąć garść gotowego kompostu i wrzucić ją do pojemnika, by przyspieszyć rozkład substancji organicznych. Kompost należy także przynajmniej raz w sezonie co jakiś czas przekopać i mieszać, by zapewnić dostęp powietrza. Gdy zbliża się sezon zimowy, kompost należy przykryć warstwą jesiennych liści i gałęzi.

Stosując się do wszystkich zasad, każdy ogrodnik uzyska po niedługim czasie naturalny nawóz, który najlepiej odżywi rośliny.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP