Egzotyczne rośliny doniczkowe – jak o nie dbać?

Wiele osób tak bardzo przywykło do kaktusów lub orchidei w doniczkach, że zapominają o ich egzotycznym rodowodzie. Tymczasem, jak wszystkie gatunki, które nie występują naturalnie w naszym klimacie, potrzebują one wyjątkowej uwagi i wiedzy na temat ich potrzeb. Ułatwienia w międzynarodowym handlu roślinami są już na tyle rozbudowane, że nie ma problemów z zakupem również mniej popularnych przedstawicieli podzwrotnikowej flory.

aloesOdwiedzając sklep ogrodniczy w poszukiwaniu nowego, egzotycznego okazu, należy zachować szczególną ostrożność. Podczas samego wybierania konkretnej rośliny, również konieczne jest skupienie uwagi. Żeby roślina miała szansę utrzymać się w domowych warunkach, musi być dobrze zakorzeniona w podłożu. Przebarwienia na liściach i przesuszone części również powinny zaalarmować oglądającego. Tylko okaz, który jest silny i zdrowy w momencie zakupu, będzie w stanie przez długi czas zdobić salon lub sypialnię.

Kiedy nowy nabytek trafi już do domu, trzeba się zastanowić, gdzie powinien stanąć. W tym przypadku wiele zależy od gatunku, ale są też wymagania wspólne dla wszystkich. Bardzo ważna jest temperatura. Niedopuszczalne jest narażanie egzotycznej rośliny, szczególnie wywodzącej się z wilgotnych lasów równikowych, na chłód i przeciągi. Do pomieszczeń, w których często otwiera się okno, powinny trafiać ewentualnie aloesy i bromelie. Te bardziej ciepłolubne nie przetrwają tak nienaturalnego dla siebie klimatu.

Wiele z nich prócz ciepła potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia. Hibiskusy, kaktusy i storczyki potrzebują bardzo dużej ilości światła, dlatego najlepiej będą się czuły na parapecie od strony południowej. Miejsca jasne, ale niewystawione bezpośrednio na oddziaływanie promieni słonecznych, na pewno spodobają się palmom hawajskim i wszystkim cytrusom. Półcień i możliwie duża wilgotność to z kolei najlepsze środowisko dla anturium oraz innych gatunków rodem z serca dżungli.

kaktusRośliny egzotyczne zawładnęły sercami Polaków, chociaż ich hodowla wymaga zazwyczaj większych umiejętności ogrodniczych oraz uważniejszej obserwacji. Zdaniem posiadaczy, nadają one każdemu mieszkaniu charakteru. Ich oryginalny wygląd rzuca się w oczy już od progu. Zapraszają gości do oglądania, kusząc soczystą zielenią liści lub kwiatami we wszystkich kolorach tęczy. Co ciekawe, wiele z nich kwitnie przez cały rok. Do wrażeń wzrokowych dochodzą również zapachowe, bo dom wypełnia się cudowną wonią, przywodzącą na myśl wakacje na drugim końcu świata.

Taka ozdoba domu jest obecnie dostępna dla wszystkich. W wielu sklepach można bez problemu kupić ciekawe odmiany sprowadzane z innych kontynentów. Dostępne są także preparaty przeznaczone do ich pielęgnacji, na przykład do nawożenia. Jeżeli ktoś nie ma ogrodu, który mógłby wypełnić kwitnącą roślinnością, stworzenie sobie wewnątrz mieszkania egzotycznego zakątka stanowi świetny substytut.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP