Czerwcowe prace ogrodnicze

Czerwiec jest takim miesiącem, kiedy następuje obfite kwitnienie roślin ozdobnych. Pracy jest już mniej niż w poprzednich miesiącach wiosennych, jednak warto z zapałem szykować się do czerwcowych prac ogrodniczych, zgodnie z powiedzeniem: ” Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni”.

Czerwiec jest z reguły miesiącem pogodnym, ciepłym i słonecznym dlatego niezbędne jest systematyczne nawadnianie roślin. Dodatkowo warto nawozić rośliny i spulchniać glebę (najlepiej przy użyciu glebogryzarki). Nie można zapominać o odchwaszczaniu, zajęciu żmudnym, ale koniecznym. Pielenie sprawia, że nie dopuszczamy do rozmnażania chwastów, które w miesiącach letnich rozwijają się ze szczególną siłą. Jeśli damy chwastom więcej czasu na rozwój – zakwitną, wytworzą nasiona i rozsieją się, a walka z nimi będzie jeszcze bardziej uciążliwa. W czerwcu należy również usunąć przekwitłe kwiatostany krzewów ozdobnych – np. lilaków (o czym pisaliśmy w artykule o majowych pracach w ogrodzie). Zapewni to obfite kwitnięcie bzów w przyszłym roku.

Nożyce do żywopłotu spalinoweW czerwcu wysiewa się kwiaty dwuletnie: bratki, niezapominajki, stokrotki, dzwonki, malwy. Dzwonki i malwy wytwarzają palowy system korzeniowy i źle znoszą przesadzanie, dlatego ich nasiona wysiewamy bezpośrednio na miejsce stałe lub od razu do doniczek. Czerwiec to również dobry termin na cięcie żywopłotów iglastych przy użyciu nożyc. Aby zagęścić rosnące w żywopłotach cyprysiki, jałowce czy cisy możemy skrócić młode przyrosty o połowę.

Ten ciepły miesiąc jest okresem intensywnego wzrostu traw. Częstotliwość koszenia należy dostosować do rodzaju trawnika. Trawnik przydomowy kosi się średnio co 3-4 dni, zagęszcza się on dzięki temu zabiegowi i staje się soczyście zielony. Zapobiega to również pyleniu mniszka lekarskiego, który pyli bardzo długo – od kwietnia aż do września! W czasie suchych i gorących dni powinniśmy zaniechać koszenia, ponieważ upały szybko przesuszają glebę i mogą przyczynić się do wypalenia trawy – nieco wyższy trawnik pozwoli zachować więcej wilgoci.

PodlewanieW czerwcu i kolejnych miesiącach trawniki wymagają podlewania i trzeba dopilnować, aby w czasie zraszania woda dotarła przynajmniej na głębokość 10 cm. Tylko wtedy nawadnianie ma sens i pomaga zregenerować się trawie. Warto zaopatrzyć się w nawóz i wapno przeznaczone dla zielonego dywanu. Sezonowe rośliny intensywnie kwitnące (begonie, surfinie, pelargonie, niecierpki) również potrzebują systematycznego zasilania nawozami. Dostępne są one w każdym specjalistycznym sklepie, a ich dawkowanie jest dołączone do opakowania.

Posiadając oczko wodne należy zaobserwować, czy woda nie zmieniła koloru – czy nie stała się zielonkawa. To może być oznaką, że pojawiły się w niej glony. Przyczyną szybkiego wzrostu glonów może być zbyt duża ilość światła słonecznego. Rozwiązaniem staje się wpuszczenie do stawku rozwielitek. Są one sprzymierzeńcami ogrodników w walce z glonami. Co ważne, należy pamiętać o uzupełnianiu wody w upalne dni oraz o jej napowietrzaniu. Powinno się także stale obserwować wszystkie rośliny pod kątem ewentualnych chorób czy szkodników. Wcześniejsza diagnoza da lepsze efekty w ich zwalczaniu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP