Czym kosić na farmie fotowoltaicznej?

Czym kosić na farmie fotowoltaicznej?

Czy wiesz, że właściwa pielęgnacja zieleni na farmach fotowoltaicznych gwarantuje prawidłowe działanie systemów? Jest oczywiście nieco mniej istotna, niż regularna konserwacja urządzeń, natomiast wciąż ma ogromne znaczenie. Jak zatem prawidłowo kosić tego typu tereny i czym to robić?

Farma fotowoltaiczna – co musisz o niej wiedzieć?

Farma fotowoltaiczna to potoczne określenie większych instalacji fotowoltaicznych położonych na gruncie, czyli – najprościej mówiąc – elektrowni słonecznych. Ich podstawowa funkcja opiera się na wytwarzaniu energii zielonej w ciągu dnia, kiedy świeci słońce. Tego typu elektrownie stanowią ważny czynnik transformacji energetycznej. Warto wspomnieć, że farmy fotowoltaiczne cieszą się w ostatnim czasie większą niż zwykle popularnością. Jest tak między innymi ze względu na zwiększoną cenę paliw uwarunkowaną sytuacją geopolityczną na świecie. 

Koszenie farmy fotowoltaicznej w pigułce

Koszenie farmy fotowoltaicznej powinno obejmować wszystko, co znajduje się na jej terenie. Nie mówi się więc jedynie o miejscach łatwo dostępnych, ale również tych, do których dostęp jest utrudniony, czyli o terenach pod modułami. Koszenie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinien odbywać się średnio 2 razy w roku, w zależności od tego, jak szybki wzrost roślinności można zaobserwować. Dlaczego jednak pielęgnacja zieleni na terenie farmy fotowoltaicznej jest aż tak ważna? Powodów jest kilka. Przede wszystkim, regularne koszenie:

  • zapobiega zacienieniu modułów fotowoltaicznych, 
  • zapobiega zabrudzeniu falowników, czy budynków stacyjnych, 
  • sprawia, że ryzyko wrastania chwastów w ogrodzenie i systemy monitorowania spada,
  • prowadzi do tego, że systemy farmy fotowoltaicznej są możliwie jak najłatwiej dostępne dla prac konserwacyjnych i testowych.

Czym kosić farmę fotowoltaiczną?

Farma fotowoltaiczna jest terenem dość trudnym, dlatego do jego koszenia konieczne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu. Doskonałym rozwiązaniem jest kosiarka listwowa, czyli spalinowe urządzenie o ponadprzeciętnej wydajności. Bez problemu radzi sobie nawet z najwyższą trawą, czy chwastami. Ponadto, jest to rozwiązanie bezpieczne dla paneli fotowoltaicznych – pracująca listwa tnąca nie podnosi bowiem ścinanego materiału. Co to oznacza? Oznacza to, że nie ma zagrożenia, że siła odśrodkowa podrzuci kamień, czy gałąź, która mogłaby zniszczyć moduł znajdujący się na terenie farmy. Brak ruchu obrotowego sprawia, że żadne ciała obce nie są bezwładnie wyrzucane w nieznanym kierunku.

Wiesz już, czym kosić na farmie fotowoltaicznej i dlaczego wybierać sprzęt właśnie tego typu. W takim razie nie pozostaje Ci już nic innego – czas zainwestować w sprzęt wysokiej jakości i cieszyć się pięknym, zadbanym i funkcjonalnym terenem oraz oszczędnością czasu i nerwów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP