Przygotowanie kosiarki do sezonu

Po zabiegu wertykulacji i oczyszczenia trawnika, a także dosiewu, w miejscach, gdzie brakowało trawy, należy pomyśleć o zabiegu koszenia. W sezonie ogrodniczym kosiarka jest najczęściej używanym urządzeniem, gdyż właśnie koszenie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika.

Aby jak najlepiej przygotować się do koszenia, należy już wcześniej zadbać o kosiarkę, która potrzebuje regularnych przeglądów oraz kontroli. Zgodnie ze schematem przedstawionym najczęściej w instrukcji obsługi urządzenia, taką kontrolę powinno przeprowadzać się trzy razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu, w trakcie sezonu i po jego zakończeniu.

Podstawowe działania na jakie musimy zwrócić w przypadku kosiarki spalinowej:

  • Kosiarka spalinowa z koszem Faworytwymiana oleju – w przypadku kosiarki spalinowej, jest to jeden z najistotniejszych czynników, który ma niewątpliwie wpływ na żywotność sprzętu. Główną funkcją oleju jest ochrona elementów silnika przed zużyciem oraz występowaniem tarcia. Należy go co jakiś czas wymienić, ponieważ traci on swoje właściwości i nie spełnia swojej roli. Tego typu oleje wlewa się do osobnych pojemników i nie miesza z paliwem. Aby sprawdzić poziom oleju należy umieścić kosiarkę na poziomej powierzchni, poczekać chwilę aż cały olej spłynie do miski olejowej, a następnie zbadać jego poziom specjalną miarką – podobnie jak w samochodzie. Zużyty olej wymienia się poprzez odkręcenie korka w dolnej części silnika.

  • paliwo – najważniejszy jest, to aby nie przechowywać paliwa w kosiarce spalinowej dłużej niż 30 dni. Po zakończeniu sezonu fachowcy zalecają spuszczenie resztek paliwa i dokładne wyczyszczenie baku.

  • świece zapłonowe – są one tak ważne, ponieważ wytwarzają iskrę elektryczną, która powoduje zapłon mieszanki paliwowej. Nieprawidłowe działanie świecy może uniemożliwić uruchomienie silnika. Co jakiś czas powinno się je przeczyścić, a w razie potrzeby wymienić na nową. Prawidłowo działająca świeca powinna mieć jasnobrązowy kolor.

  • filtr powietrza – zanieczyszczony filtr powietrza uniemożliwia dostęp odpowiedniej ilości powietrza przez co silnik nie będzie dobrze pracował lub w ogóle odmówi posłuszeństwa. Element ten powinien być sprawdzany częściej, jeśli pracujemy na bardziej zanieczyszczonym terenie. Aby go oczyścić należy delikatnie i z wyczuciem uderzyć nim o twardą powierzchnię, a następnie przedmuchać. Innym sposobem jest skorzystanie z wkładu gąbkowego. Wówczas możemy wyprać go w wodzie, wysuszyć i lekko posmarować olejem. Jeśli filtr jest bardzo zanieczyszczony i jego dokładne wyczyszczenie nie jest możliwe należy go wymienić na nowy.

W przypadku zarówno kosiarki spalinowej, jak i elektrycznej należy zwrócić uwagę na:

  • ostrzenie i wyważanie noży – należy je sprawdzać częściej, ponieważ mogą one w prosty sposób zostać uszkodzone lub wyszczerbione. Tępe noże nie przytną trawnika równo więc będzie on wyglądał nieestetycznie. Ponadto mogą rwać źdźbła trawy zamiast je odpowiednio ścinać, a to powoduje, że trawa nie tylko jest nieestetyczna, ale staje się też mniej odporna. Uszkodzony nóż należy natychmiastowo wymienić, ponieważ zagraża on nie tylko działaniu maszyny, ale również zdrowiu i życiu ludzi. Po wymianie noży należy sprawdzić czy są one prawidłowo umocowane.

Sprawdź pełną ofertę kosiarek

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP