Rozsada papryki i pomidorów

rozsada-papryki-i-pomidorow

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a marzec to najlepszy czas na rozsadę pomidorów i papryki, ponieważ są to warzywa, które wymagają specjalnej metody uprawy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak uzyskać dorodne sadzonki, które następnie można wysadzić do gruntu.

Pomidory

rozsada pomidorówOptymalnym okresem, w którym zaleca się wysiewanie nasion pomidorów jest czas od 1 marca do 15 kwietnia. Sadzonki uzyskane po późniejszym siewie mogą być słabsze i w lecie nie wydać owoców. Ziemia przeznaczona do przyjęcia ziaren powinna być żyzna, odpowiednio wzbogacona o dodatkowy nawóz z kompostownika. Tak przygotowany grunt najlepiej ulokować w obszernych skrzynkach, pojedynczych doniczkach lub inspektach, w których sadzi się ziarenka na głębokość od 0,5 do 1 centymetra. Pamiętaj, aby nasiona umieszczać punktowo, a nie rzutowo, dzięki czemu zyskasz większą kontrolę nad odstępami między kiełkującymi roślinami. Miejsce, w którym będą stały pojemniki powinno być dobrze nasłonecznione, a temperatura w nim panująca musi oscylować w granicach 20 -24 stopni Celsjusza. Jeżeli siewki uzyskają tak dogodne warunki, powinny wykiełkować już po tygodniu. Kiedy pojawią się pierwsze listki warto zwrócić uwagę na ich kolor – jeśli zauważysz lekko fioletową barwę to znak, że rośliny nie pobierają fosforu, co zwykle jest spowodowane zbyt chłodnym otoczeniem. Po podniesieniu się słupka rtęci objawy ustąpią, a łodygi nabiorą zdrowego, zielonego koloru. Gdy pojawią się kolejne, nowe elementy można zacząć nawozić roślinę. Po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru należy ją zahartować, wystawiając na kilka dnia na zewnątrz – po tym czasie można już przesadzić małego pomidora do gruntu.

Papryka

rozsada paprykiDruga połowa marca to dobry moment na przygotowanie rozsady papryki. Wbrew pozorom uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana i wygląda bardzo podobnie do postępowania z pomidorami. Po pierwsze przygotowanie podłoża – dla takich nasion najlepsza będzie mieszanka torfu z piaskiem i przekompostowaną korą sosnową. Tak przygotowanym podłożem napełnia się podłużne skrzynki, robiąc w nich płytkie 2-3 centymetrowe rowki. Ziarna umieszcza się w nich pojedynczo w odstępach ok. 1,5 cm, następnie całość delikatnie podlewa się wodą przez sitko, tak aby nie przemieścić poszczególnych nasion. Po posadzeniu należy umieścić pojemniki w ciepłym, słonecznym miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej 23 stopni. Dla lepszego utrzymania wilgoci można całość owinąć przezroczystą folią. Jeżeli nasiona będą miały niewystarczającą ilość światła nie wykiełkują, dlatego zwłaszcza w pierwszych dniach warto doświetlać je za pomocą sztucznego źródła. Po wschodzie pierwszych łodyg i zawiązek liści powinno się obniżyć temperaturę, a następnie po pojawieniu się kilku liści rozsadzić rośliny do pojedynczych doniczek. Przed wysadzeniem do gruntu, podobnie jak w przypadku pomidorów, należy umieść je na kilka dni na zewnątrz, aby przyzwyczaiły się do panujących warunków.

Domowe pomidory i papryka to prawdziwy skarb – nie tylko świetnie smakują, ale również są bardzo zdrowe. Chcąc rozpocząć uprawę tych warzyw koniecznie zacznij od wiosennych rozsad. Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami pozwoli Ci na uzyskanie młodych, silnych siewek, które następnie wysadzisz do swojego ogródka. Dobrze przygotowane wydadzą w lecie obfite plony.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP