Zimowanie roślin doniczkowych

zimowanie-roslin-doniczkowych

Zbliża się zima – czas, w którym należy otoczyć rośliny szczególną opieką. Jeśli chcesz, aby kwiaty doniczkowe z Twojego ogrodu lub tarasu pięknie wyglądały na wiosnę, musisz je odpowiednio przezimować. Jak tego dokonać?

Wystarczająca ilość światła

wystarczająca ilość światła dla kwiatów doniczkowychPo pierwsze musisz dokładnie sprawdzić, jakie potrzeby ma dana roślina. Niektóre są cieniolubne, które bez problemu można przechować na przykład w piwnicy lub garażu – szczególnie dotyczy to roślin egzotycznych, takich jak oleander, kamelia czy jaśminowiec. Inne gatunki, na przykład pelargonie, będą potrzebowały większej ilości światła, dlatego najlepiej umieścić je na wewnętrznym parapecie w kuchni lub sypialni.

Odpowiedni pojemnik

Gatunki zimotrwałe, na przykład bukszpan, róża czy klon mogą być przechowywane na zewnątrz. Zapadają one bowiem w hibernację i utrzymują podstawowe procesy życiowe pod ziemią. Aby zapewnić im optymalne warunki, trzeba umieścić je w pojemniku, który umożliwia odprowadzanie wody, aby nie zamarzła bryła korzeniowa. Sam pojemnik dobrze jest owinąć folią bąbelkową albo matą ocieplającą, aby chłód wolniej przenikał do podłoża. Można do tego celu użyć także materiałów naturalnych – na przykład jutowego worka wypełnionego słomą lub suchymi liśćmi.

Optymalne podlewanie i nawożenie kwiatów zimą

podlewanie kwiatów doniczkowychKolejny aspekt, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania rośliny to optymalna ilość wody i nawozu – w zależności od jej indywidualnych potrzeb. Zimą większość roślin się hibernuje, więc nie wymaga takich ilości wody jak w pozostałych porach roku. Najlepiej jest podlewać kwiaty gdy nie ma mrozu, a ziemia jest wyraźnie przeschnięta. Wyjątkiem są oczywiście rośliny kwitnące zimą, takie jak cyklameny, azalie, kamelie czy pierwiosnki – one potrzebują więcej wody oraz nawozu.

Pasująca wilgotność powietrza

Jeżeli Twoje rośliny zimują w domu, musisz zwrócić uwagę na to, aby miały zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza, na którą negatywnie w okresie grzewczym wpływa ogrzewanie. Najlepiej jest po prostu trzymać rośliny z daleka od źródła ciepła, ustawić w ich pobliżu naczynie z wodą i regularnie zraszać ich liście.

Ochrona przed chorobami

Musisz pamiętać, że zimą rośliny doniczkowe także są narażone na wszelkie choroby. W tym czasie są one szczególnie podatne na infekcje grzybowe czy ataki szkodników. Trzeba uważać z nadmiernym podlewaniem, aby nie wytworzyć w ziemi szarej pleśni. Z drugiej strony zbyt niska wilgotność powietrza sprzyja atakom przędziorków i czerwców. Aby dodatkowo ochronić swoje rośliny przed chorobami, warto zdecydować się na specjalne nawozy lub suplementy.

Jeśli chcesz, aby Twoje rośliny doniczkowe bez problemu przetrwały zimę, musisz zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Weź pod uwagę indywidualne przystosowania każdego gatunku tak, aby zapewnić mu właściwą ilość światła i wody, a także odpowiednią temperaturę.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP