Ogród w stylu japońskim

Przystępując do projektowania ogrodu, warto zacząć od wybrania stylu, według którego będzie zorganizowana przestrzeń. Trzymanie się jednego schematu pozwoli zachować porządek i estetykę. Oryginalnym rozwiązaniem jest zaczerpnięcie pomysłu z filozofii Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli aranżacja przydomowego zakątka na ogród w tradycyjnym stylu japońskim.

Jego historia sięga VIII wieku naszej ery i kryje w sobie doktrynę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Według niej układ roślin powinien być możliwie najbardziej odzwierciedlający pierwotną przyrodę. Japończycy odnoszą się z szacunkiem do życia, dlatego też nie niszczą w swoich ogrodach tego, co otrzymali od natury. Ideałem jest taki układ flory, w którym nie widać ingerencji człowieka – według buddyjskiej koncepcji tylko wtedy można dostrzec piękno stworzenia. Szczególną symboliką objęte są kamienie, woda i drzewa, które mogą wywoływać pozytywny lub negatywny wpływ na człowieka.

Drzewko bonsaiMimo, że Japonia jest oddalona od Polski o tysiące kilometrów nic nie stoi na przeszkodzie aby zaprojektować przydomową posesję przy wykorzystaniu roślin typowych dla tego stylu. Jest to możliwe, ponieważ adaptują się one w naszym klimacie. Ponadto, istnieją dwie charakterystyczne odłamy w filozofii japońskiego ogrodu. Pierwsza to Tsukiyama, która przedstawia kamienne pagórki i zbiorniki wodne przywodzące na myśl pasma górskie, rzeki oraz morza. Natomiast druga to Karesansui złożona ze żwirowego podłoża imitującego strumienie, pojedynczych kamieni oraz grabionego piasku na kształt morskich fal. Taka statyczna przestrzeń jest zgodna z ideą zen i jest powiązana z mistycznym zakątkiem, przestrzenią świątynną przeznaczoną do medytacji.

Najważniejszym symbolem w ogrodzie japońskim są kamienie oznaczają wieczność i niezmienność. Powinny one być podobne do siebie, nie różniąc się barwą i fakturą. Należy ułożyć je tak, aby odzwierciedlały swobodne pierwotne kształty, takie jak łuki oraz półkola. Druga z kolei jest woda, która uosabia życie. Spokojne, leniwe strumyki mają przywodzić na myśl kobietę, a rwące potoki – mężczyznę, łączących się w wspólnym zbiorniku odzwierciedlającym morze. Elementem uzupełniającym są rośliny, które dopełniają całość. Najważniejsze są te zimozielone, które symbolizują długowieczność. Najpopularniejsze gatunki drzew wykorzystane przy aranżowaniu takiego ogrodu to: klon palmowy, magnolia oraz miłorząb chiński. Między nimi rosną drzewka bonsai, azalie i rododendrony, a delikatnym akcentem są kwiaty – astry, dalie, liliowce, które występują w niewielkich ilościach. Takie rozplanowanie wprowadza harmonię i elegancję. W sercu można również posadzić kwitnącą wiśni, która byłaby zwieńczeniem projektu.

Ogrod japonskiOgród w stylu japońskim jest ostoją i miejscem wypoczynku, w którym miłośnicy dbałości o szczegóły znajdą chwilę wytchnienia. Dzięki roślinom wiecznie zielony, przez cały rok cieszy właścicieli swoim pięknem. Najpopularniejszym miejscem tego typu w Polsce jest Ogród Japoński we Wrocławiu, który warto zwiedzić w poszukiwaniu inspiracji.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP