Kominek w ogrodzie

Ogród kojarzony jest najczęściej z miejscem, w którym sadzić można kwiaty lub uprawiać warzywa, ale jest to także przestrzeń, w której można się zrelaksować i odpocząć w gronie rodziny i przyjaciół po ciężkim dniu. Sprzyja temu odpowiednio zaaranżowana ogrodowa architektura, której coraz częstszym elementem staje się kominek. Stanowi on nie tylko upiększający element dekoracyjny, ale ma także użytkowy charakter. W jaki sposób samodzielnie go stworzyć i pomysłowo dostosować do stylu panującego w ogrodzie?

kominek w ogrodziePodstawowa wersja kominka składa się z komory, wyciągu spalin i miejsca na składowanie opału, a jego dodatkowe funkcje związane są ze specjalnymi preferencjami właściciela. Kominki mogą przybierać różne formy i kształty, od prostych palenisk, mogących stać się efektownym elementem wystroju tarasu, który z łatwością można zabezpieczyć przed dziećmi po murowane solidne konstrukcje, służące do przygotowywania potraw. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do ich budowy są cegła, kamienie oraz klinkier. Do ogrodów urządzonych w stylu rustykalnym doskonale sprawdzą się kominki wykonane z cegły i kamienia, natomiast nieco bardziej nowoczesny styl dopełni domieszka betonu lub metalu.

ogniskoPrzy wyborze lokalizacji ważny jest nie tylko jego charakter zdobniczy, ale przede wszystkim strona praktyczna. Kominek powinien być tak usytuowany, by dym powstający przy jego użytkowaniu nie przeszkadzał nam ani osobom w pobliżu. Osłonięcie przed wiatrem i wyznaczenie odpowiedniej odległości od domu naszego i sąsiadów zapewni komfort korzystania. Poza funkcją dekoracyjną kominek może także służyć jako grill, ruszt do suszenia i wędzenia oraz rożen, dlatego jego ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od tego z czego został wykonany. Dużo tańszym i praktycznym rozwiązaniem jest jego samodzielne wykonanie. Do budowy nie są wymagane urzędowe pozwolenia, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i zasobność portfela. Okoliczność, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest możliwość wystąpienia pęknięć mrozowych przed którymi zabezpieczyć może wielopoziomowe podłoże, składające się ze stref przemarzania, sięgające od 0,8 do 1,4 metra wgłąb ziemi. Fundament kominka powinien składać się z grubej warstwy betonu osadzonego na utwardzanej powierzchni. Nie powinno zabraknąć w nim półek i schowków ułatwiających jego użytkowanie. Mogą one być zlokalizowane pod lub nad paleniskiem, w zależności od sporządzonego projektu. Najbardziej optymalnym usytuowaniem paleniska jest wysokość metra od podłoża, co zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się ognia i wystąpienie pożaru. Fundamenty z całością kominka łączy się najczęściej drutem zbrojeniowym, a jego wnętrze wykłada się cegłą szamotową. Ostatnim elementem jest zamontowanie rusztu, który powinien zostać wykonany ze stali nierdzewnej i posiadać regulację wysokości dostosowywaną do rodzaju przyrządzanych potraw.

kominek ogrodTak wykonany kominek sprawdzi się nie tylko latem, ale także jesienią, kiedy ze smakiem zajadać można się grillowanymi warzywami i ziemniakami pieczonymi w mundurkach. To także doskonała alternatywa na chłodniejsze dni, kiedy można wyjść do ogrodu z filiżanką herbaty i rozkoszować się przyjemnym ciepłem trzaskającego drewna, tworzącego wyjątkowo romantyczny nastrój.

Niezwykle ważne jest, by kształt i styl kominka dopasowane były do charakteru ogrodu, wtedy stworzona zostanie spójna całość. Kominek to doskonały sposób na upiększenie ogrodu i rodzinną integrację oraz wspólny wypoczynek, także chłodniejszą porą. Jego samodzielne wykonanie z pewnością sprawi dużo satysfakcji i będzie powodem radosnych spotkań.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP