Rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Nadchodząca pora roku zwykle kojarzy się z szarością, wprawiając niejedną osobę w przygnębienie. Jednak nie musi tak być. Mało kto zdaje sobie z tego, jak wspaniałe i bujne kolorystycznie rośliny kwitną późną jesienią oraz zimą. Aby jednak jak najdłużej cieszyć się tym pozytywnym, kolorowym akcentem w domu, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tych roślin.

Podstawową zasadą, którą powinno się przestrzegać przy zakupie roślin doniczkowych zimą, jest dokonanie zakupu w sprawdzonej kwiaciarni lub gospodarstwie ogrodniczym. Dzięki temu można mieć pewność, że kwiat nie jest przechłodzony, przesuszony lub przelany. Uliczne targi i markety niestety nie zwracają uwagi na szczegóły w zakresie przechowywania i pielęgnacji roślin.

Pielęgnacja kaktusa bożonarodzeniowegoPosiadając już wymarzoną roślinę, należy stworzyć jej odpowiednie warunki do rozwoju. Brak odpowiedniej ilości światła z powodu krótszych dni i zachmurzenia, jest głównym powodem więdnięcia kwiatów. Światło odgrywa najważniejszą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji roślin. W sytuacji, gdy jego ilość jest niewystarczająca, warto zastosować metodę sztucznego doświetlania. Najlepiej sprawdzą się tutaj świetlówki, umieszczone w odległości około pół metra od rośliny. Dla pewniejszego efektu, dobrze jest zostawić je nawet na kilkanaście godzin dziennie. W razie, gdy metoda ta nie przynosi skutku lub niemożliwa jest jej realizacja, istnieje również szereg specjalistycznych nawozów zasilających rośliny zimowe. Pomagają one roślinie m.in. lepiej wykorzystać dostarczane światło oraz redukować powstawanie długich i słabych pędów.

Trzeba jednak pamiętać, że z wyjątkiem wyżej wspomnianych nawozów zimowych, w chłodne pory roku rośliny nie powinny być nawożone ani wspomagane żadnymi odżywkami. Szczególnie nawozy wzbogacone o azot przyczyniają się do spadku kondycji rośliny.

GardeniaWśród najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin zimowych na pierwszym miejscu można wyróżnić azalię. Prócz niesamowitych walorów dekoracyjnych, jest również bardzo wymagająca. W warunkach domowych należy trzymać ją w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza. Bardzo dobrze działa na nią spryskiwanie zimną wodą. W kwiaciarniach roślinę tę można znaleźć w najróżniejszych kolorach – od bieli, poprzez róż, do czerwieni. Co prawda nie pachną, ale ich wygląd rekompensuje to w zupełności.

Gardenia jest równie znaną zimową rośliną. Zwykle występuje w kolorze kremowo-białym. Jej kwiaty mogą mieć średnicę podobną do róż, czyli ok. 10 cm. Bardzo lubi dużą wilgotność i wysoką temperaturę, dlatego jej uprawa uchodzi za skomplikowaną. W przeciwieństwie do azalii, gardenia wydaje piękny intensywny zapach.

Gwiazda betlejemskaO zimowej porze nie trudno znaleźć kwiaty bezpośrednio kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. Do tej grupy z pewnością należy róża bożonarodzeniowa, zwana również kaktusem bożonarodzeniowym, barbórką lub grudnikiem. Warunkiem pięknego wyglądu tej rośliny jest trzymanie jej od sierpnia do października w temperaturze do 10 stopni oraz wystawienie jej na światło słoneczne przynajmniej przez 8 godzin dziennie. Inną świąteczną rośliną jest gwiazda betlejemska, dostępna zazwyczaj w kolorze czerwonym. Wymaga ona podobnych warunków uprawy co kaktus bożonarodzeniowy.

Fiołek afrykański, kalanchoe, saintaulia czy cyklamen perski – to kolejne niesamowite kwiaty, które przyozdobią każde wnętrze zimą. Nie sposób wymienić wszystkich roślin doniczkowych kwitnących o tej porze. Należy jednak pamiętać, ze ich pielęgnacja w okresie zimy jest dużo trudniejsza niż podczas pozostałej części roku, dlatego należy pielęgnować je z większą skrupulatnością i dokładnością.


Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP