Świerk, sosna czy jodła – wybierz choinkę na Boże Narodzenie

Są takie elementy, bez których wręcz nie można wyobrazić sobie Świąt Bożego Narodzenia. Z pewnością należy do nich choinka. Wigilia coraz bliżej, dlatego trzeba zacząć się powoli rozglądać za wymarzonym drzewkiem. Jakie wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Niezależnie od tego, na jaki gatunek się zdecydujesz, powinieneś zastosować się do kilku rad dotyczących zakupu choinki. Najlepiej będzie nabyć ją w sprawdzonym punkcie. Wcześniej warto wymierzyć powierzchnię, na której iglak będzie miał stać – bardzo złym pomysłem jest jego skracanie poprzez odcięcie czubka – to sprawi, że choinka szybciej uschnie. Postaraj się wybrać drzewko, które nie wygląda na chore, ma bujne niepołamane gałęzie i dużo igieł. Poruszaj doniczką – jeśli spadnie sporo igliwia, to oznacza, że w domu będzie jeszcze gorzej. Matowe, kruche czy wiotkie igły mogą być oznaką choroby drzewka – z takiej choinki lepiej jest zrezygnować. Nigdy nie kupuj ściętego już drzewka – najpewniej nie wytrzyma ono w domu zbyt długo. Dużo lepiej sprawdzi się to z korzeniami, w odpowiednio dużej doniczce.

Klasyczny świerk

świerkJest to jedno z najczęściej wybieranych drzewek świątecznych. Charakteryzuje się on regularną koroną o stożkowatym kształcie. Ma krótkie ciemnozielone (w przypadku świerku srebrzystego – lekko srebrne) igły o długości około 1-2 centymetrów. Choinka dość mocno kłuje, ale za to bardzo ładnie się prezentuje. Jej gałęzie są mocne i zwisające. Minusem świerku jest to, że jego igły opadają po około dwóch tygodniach – to dość szybko w porównaniu do innych drzewek.

Popularna jodła

Chętnie wybierana jest również jodła, która jest niezwykle bujna, a jej skierowane do góry gałęzie tworzą symetryczny trójkąt. Jodły są cienkie i dużo bardziej delikatne od świerku. Mają jasne igły o długości 2-4 centymetrów. Są cenione za to, że mogą utrzymywać piękny wygląd nawet przez kilka tygodni.

A może sosna?

sosnaTrzecim gatunkiem drzewek, które chętnie są przygarnianie do domu w czasie świąt są sosny. Mają one bardzo długie igły – 4-8 centymetrów, cienkie i co ważne – niezbyt kłujące. Jej sztywne gałązki są skierowane w dół. Sosna ma oryginalny kształt, dość długo wytrzymuje w domu, a poza tym ma naprawdę piękny i intensywny zapach.

Jak dbać o choinkę?

Zwykle choinkę ubiera się trochę przed świętami. Dlatego jeśli ktoś chce, żeby jak najdłużej zachowała piękny wygląd, powinien o nią odpowiednio zadbać. Przede wszystkim ważne jest ustawienie – z daleka od grzejników i piecy, które wysuszą drzewko i doprowadzą do opadania igieł. Nie należy również przycinać gałęzi czy czubków, bowiem to sprawi, że choinka szybciej zmarnieje. Trzeba pamiętać także o regularnym podlewaniu. Jeśli otoczysz drzewko odpowiednią opieką, wcale nie będziesz musiał wyrzucać go po świętach – może okazać się doskonałą ozdobą Twojego ogródka.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP