Ogród, w którym rządzi natura

Żyjemy w dynamicznych czasach, które są nieustającą gonitwą – niezależnie czy jesteśmy w pracy, czy mamy chwilę by od niej odpocząć. W rzeczywistości ów odpoczynek jest momentem wolnym od obowiązków zawodowych, które zamieniają się w domowe. Dlatego tak ważne jest, by stworzyć sobie miejsce, w którym naprawdę można się zrelaksować i uciec od codzienności. Idealnym rozwiązaniem jest ogród – kojąca przestrzeń, w której można się odizolować i skupić wyłącznie na sobie. W trendach ogrodniczych zapanowały nowe zasady dotyczące adaptacji działki. Ma być ładnie, naturalnie i przede wszystkim mało wymagająco.

kwiaty koloroweNastały dobre czasy dla tych, którzy chcieliby mieć ładnie zachowaną przestrzeń, ale niekoniecznie mają wystarczająco czasu na aranżowanie skomplikowanych rabat w ogrodzie. Najnowsze trendy przekonują, że rośliny i warzywa nie muszą mieć skrupulatnie wyznaczonego miejsca. Obecnie jest przyzwolenie na przypadkowość i wszelkiego rodzaju miksy dotyczące nie tylko gatunków roślin, ale również mieszania ich z warzywami! Ponadto zachęca się, by współczesne ogrody były miejscem przyjaznym dla różnych gatunków zwierząt, które w ich zaciszu mogą odnaleźć idealne miejsce do zamieszkania. Architekci krajobrazu wieszczą również coraz silniejszy zwrot ku ekologii – lampy solarne lub meble ogrodowe z recyklingu z pewnością będą zdobywać coraz większą popularność w polskich ogrodach. Jeśli już mowa o naszym kraju, to zauważa się również docenianie rodzimych roślin, co objawia się w dostosowaniu projektów do otoczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje spójność zacisza działki i otaczających go widoków.

schody

Kompozycje pojawiające się w modnych obecnie ogrodach to całkowita dowolność gatunków – należy jednak pamiętać, że powinny być one dobrane odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz. Przy ograniczonej ingerencji w wygląd ogrodu, rośliny takie jak mlecz, koniczyna, chaber lub stokrotka same powinny wyrosnąć, wypełniając miejsca między innymi roślinami. Popularna staje się także idea ogrodów pięknych przez cały rok, dlatego dobrym rozwiązaniem jest obsadzenie działki kilkoma bukszpanami zielonymi niezależnie od temperatury powietrza. Idealne w tego typu ogrodach będzie tworzenie efektownych kompozycji z bylin takich jak bergenia lub coraz częściej dostępna werbena patagońska.

Ogród powinien być miejscem, w którym miło spędza się czas, a to wcale nie musi być powiązane z ciężką pracą przy jego pielęgnacji. Współczesne trendy zachęcają do tego, by projektując ogród skupić się na jak najwierniejszym odwzorowaniu naturalnego środowiska, wprowadzając jedynie drobne elementy uporządkowania.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP