Ogród skalny czyli jak wykorzystać zbędne kamienie

Czas zimy to dla ogrodnika czas planowania. Wiosną można zmienić aranżację ogrodu lub dodać do niej kolejne elementy. Przygotowanie skalniaka warto zaplanować właśnie teraz, gdyż najlepszym czasem na jego założenie jest wczesna wiosna. Kamienie są naturalnym elementem natury. Kojarzą się z czymś trwałym i stabilnym. Jeżeli w ogrodzie zalega warstwa kamieni, niekoniecznie trzeba się ich pozbywać. Kamienie mogą służyć jako element dekoracyjny, kształtować przestrzeń wokół domu i podkreślać piękno roślin.

W zgodzie z naturą

Wzorce tkwią w naturze. Ogród powinien być zaprojektowany w zgodzie z nią. Jeśli chodzi o dobór kamieni, nie powinny one znacząco odbiegać od tych użytych wcześniej w ogrodzie. Powinny być do nich zbliżone kształtem i kolorystyką. Połączenie kamieni okrągłych z łupkami o ostrych końcach może sprawić wrażenie chaosu. Najlepsze przy tworzeniu skalniaków będą piaskowce, wapienie i granity. Nieekologiczne jest stosowanie kamieni rzecznych, gdyż wydobywane są z dna rzek. Wybierając kamień, warto zbadać jego właściwości. Bazalt i wapień sprawią, że podłoże będzie miało odczyn zasadowy, natomiast granit uczyni podłoże kwaśnym. Granit jest kamieniem mało podatnym na wypłukiwania, dlatego też będzie cieszył oko przez długie lata. Piaskowiec natomiast jest skałą stosunkowo miękką, dlatego szybko poddaje się zmiennym warunkom atmosferycznym.

Gdzie i jak?

Nie ma złotej recepty na umiejscowienie kompozycji skalnej. Ważne natomiast jest to, by dostosować skalniak do wielkości ogrodu – nie powinien być zbyt duży. Nie warto go umieszczać tam, gdzie będzie mógł zawadzać, np. podczas przyjęcia w ogrodzie. Ważne jest poza tym odpowiednie nasłonecznienie. Dobrze sprawdzi się w lekkim półcieniu. Najlepsze będzie miejsce od południowego wschodu, gdyż słońce zachodnie jest o wiele mocniejsze. Wiele osób decyduje się na skalniak utworzony na sztucznie uformowanym zboczu. Do jego podłoża można wykorzystać zbędny gruz, jałową ziemię czy żwir. Zasadniczą sprawą w budowie skalniaka jest sposób ułożenia kamieni. Za podstawę powinny posłużyć największe głazy zasypane 15-20 centymetrową warstwą urodzajnej gleby. Następnie skalniak może być pokryty kolejną warstwą, tym razem mniejszych kamieni. Glebę polewa się wodą, a cały skalniak zostawia się na kilka tygodni, by ziemia osiadła i była gotowa do przyjęcia roślin. Najlepszą porą na stworzenie skalniaka jest okres wczesnowiosenny lub początek lata, by wiosną lub na przełomie sierpnia i września posadzić rośliny. Najlepsza na skalniak jest gleba przepuszczalna i niezbyt żyzna. Rośliny z rejonów górskich najlepiej czują się na podłożu z piasku, tłucznia i żyznej ziemi, a rośliny z rejonów nizinnych potrzebują zasobnego w próchnicę podłoża, żyznej ziemi i pasku gruboziarnistego.

Najważniejszy element skalniaka – rośliny

MacierzankaNajważniejsze kryterium wyboru roślin to nasłonecznienie. W miejscu intensywnie naświetlanym sprawdzą się rośliny odporne na suszę. Ma to miejsce gdy rośliny poddane są działaniom słońca od strony zachodu. W miejscach dobrze oświetlonych najlepiej posadzić rośliny zadarniające, takie jak: lnica alpejska, macierzanka piaskowa i zwyczajna, rozchodnik, tymianek, acena drobnolistna. Doskonałymi gatunkami roślin do posadzenia w miejscu dobrze oświetlonym są czyściec wełnisty, szarotka alpejska, sasanki, goryczki, orlik pospolity, lawenda wąskolistna czy liliowce. Wśród niskich krzewów liściastych warto wybierać spośród berberysów, pigwowców, szczodrzeńca płożącego, pięciornika krzewiastego czy róży pomarszczonej. Niewielkie drzewka i krzewy dobre na skalniak to na przykład różnego rodzaju jałowce, świerki, sosna bośniacka czy gęstokwiatowa, żywotnik zachodni i modrzew japoński.

Jeśli chodzi o rośliny idealne do posadzenia w miejscach zacienionych, warto zdecydować się na poziomkówkę indyjską, kopytnik pospolity, liliowce, orlik pospolity, bodziszek czerwony, choinę kanadyjską i mikrobiotę syberyjską, a także pigwowiec pośredni czy porzeczkę alpejską. Ostatnią grupą są rośliny wystawione na palące słońce. W miejscach szczególnie wystawionych na działanie promieni słonecznych dobrze się będą czuć takie rośliny jak: macierzanki, tymianek właściwy, czyściec wełnisty, kocimiętka, jałowce, szczodrzeniec położony, pięciornik krzewiasty bądź róża pomarszczona.

Skalniak w wersji mini

Dla osób o ograniczonych możliwościach przestrzennych, ciekawym rozwiązaniem może być skalniak w donicy. Może być on ustawiony zarówno w ogrodzie jak i na tarasie. Potrzebna jest w tym celu duża, ceramiczna misa. Wypełnia się ją kamieniami, następnie ziemią, w której sadzi się typowe skalne rośliny. Ciekawie prezentuje się połączenie czerwono-żółtego koleusa z rozchodnikiem. Całość oczywiście wykańcza się mniejszymi kamieniami.

Skalniak, by cieszył oko, musi przejść wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Należy odpowiednio dobrać glebę i rośliny. Choć jest dość wymagającym elementem ogrodu, to efekt dekoracyjny jest naprawdę imponujący.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP