Jak uprawiać rośliny doniczkowe

Rośliny przeznaczone do pielęgnacji domowej kupuje się już zazwyczaj w doniczkach. Nie trzeba ich zatem samodzielnie sadzić. Dalsze etapy uprawy rośliny są równie ważne jak ich sadzenie, jeśli piękne kwiaty mają cieszyć oczy domowników i odwiedzających dom gości.

Roślina w doniczcePodstawowa czynność, jaką należy wykonywać to podlewanie. Bardzo trudno podać tutaj konkretne instrukcje dotyczące regularności i ilości. Ogólną wskazówkę może stanowić fakt, że rośliny powinno się podlewać dwa razy w tygodniu latem i raz w tygodniu zimą. Reszta zależy od gatunku, ekspozycji na światło i promienie słoneczne, temperatury w mieszkaniu i wilgotności powietrza. Podstawowy błąd popełniany przez wiele osób to podlewanie „na zapas”. Dostarczenie jednorazowo zbyt dużej ilości wody, może doprowadzić do gnicia rośliny i ostatecznie jej obumarcia. Istnieje oczywiście bardzo prosty sposób na sprawdzenie czy ziemia wymaga podlania – jest wtedy jaśniejsza, sucha w dotyku i odstaje od ścianek doniczki. Należy sprawdzić nie tylko jej wierzchnie warstwy, najważniejsze są bowiem te, które znajdują się głębiej.

Od marca wraz z nadejściem wiosny można rozpocząć nawożenie. Warto pamiętać, żeby nie nawozić kwiatów doniczkowych zimą. Mają wtedy zbyt mało światła i nie rosną, a więc wszystkie substancje odżywcze pozostają w glebie. W tym wypadku, podobnie jak przy podlewaniu, błędne jest przekonanie, że czym więcej nawozu tym lepiej. Zastosowanie zbyt wielu składników odżywczych może doprowadzić do przenawożenia. Taki stan rośliny rozpoznaje się po tym, iż pomimo wilgotnej, dobrej ziemi – usycha. Rozwiązaniem tego problemu jest dokładne przepłukanie korzeni pod bieżącą wodą lub całkowita wymiana gleby.

Roślina doniczkowaOdnośnie samych preparatów, z powodzeniem można stosować już gotowe, szeroko dostępne na rynku. Należy tu rozróżnić jedynie te przeznaczone dla roślin o ozdobnych kwiatach i ozdobnych liściach. Pierwszy gatunek potrzebuje dużo fosforu i potasu, aby prawidłowo wykształcić pąki. Drugi rodzaj ma większe zapotrzebowanie na azot i magnez. Pomyłka w tym przypadku może doprowadzić do nierozwinięcia się rośliny. Nawozy mogą mieć postać pałeczek, kulek i granulek, które umieszcza się w glebie. Istnieją również preparaty w płynie, które rozcieńcza się wodą. Te nadają się bardzo dobrze do roślin delikatnych ze względu na możliwość regulacji ich stężenia. Dozowanie zależy głównie od konkretnego produktu. Jeśli chce się zapomnieć o nawożeniu nawet do sześciu miesięcy, można zastosować substancje o spowolnionym działaniu. Są one sprzedawane w kulkach i bryłkach. Ich wielkość, podobnie jak w przypadku wszystkich innych nawozów, zależy od wielkości doniczki.

Oprócz podlewania i nawożenia bardzo ważne jest również regularne przycinanie roślin. Tylko wtedy spełniają one swoją funkcję ozdobną, gdy nie ma na nich zwiędłych kwiatów i brązowych liści. W czasie grzewczym na liściach osiada zwiększona ilość kurzu. Pył zatyka aparaty szparkowe i uniemożliwia roślinom oddychanie. Od czasu do czasu więc ich prysznic będzie niezbędny.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP