Donice – jak wybrać najlepsze?

Rośliny w donicach są znakomitym pomysłem na udekorowanie wnętrza, balkonu lub tarasu. Odpowiednio dobrana donica z umożliwi roślinom prawidłowy rozwój, a także podkreśli walory estetyczne wnętrza oraz rosnących w niej kwiatów. Biorąc pod uwagę szerokość asortymentu dostępnego na rynku każdy powinien znaleźć coś, co przypadnie mu do gustu. Okazuje się jednak, że wybór nie jest tak prosty. Oprócz aspektu wizualnego należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą dobrać donicę dostosowaną do naszych potrzeb.

doniczki krysiakPodstawową kwestią, którą należy rozważyć powinien być materiał, z jakiego donica jest wykonana. Najpopularniejsze doniczki z tworzywa sztucznego są tanie i stosunkowo lekkie, dostępne w wielu kształtach i kolorach. Łatwo się je konserwuje, bez problemu można w nich wykonać dodatkowe otwory. Niestety utrudniona jest cyrkulacja wody i powietrza – podłoże często ulega zaparzeniu, co szkodzi roślinom. Ponadto zdarza się, że plastik użyty do produkcji jest niskiej jakości, przez co pod wpływem warunków atmosferycznych traci kolor lub ulega odkształceniu. Bardziej luksusową odmianą tworzywa sztucznego jest imitujący naturalny rattan technorattan. Dzięki nowoczesnej technologii jest stosunkowo odporny na czynniki atmosferyczne i zniszczenia, przez co często ustawia się takie donice na balkonach lub tarasach. Drugim popularnym materiałem jest glina. Wykonane z niej donice cechuje bogactwo form przy zachowaniu wysokiej przepuszczalności. Dzięki porowatej strukturze możliwe jest odparowanie nadmiaru wody oraz przepływ powietrza. Tego typu donice są ciężkie, należy też obchodzić się z nimi ostrożnie – możliwe jest stłuczenie ich podczas np. prac pielęgnacyjnych. Podobnie wygląda sprawa efektownych, przezroczystych donic szklanych. Dostępne są one w wielu kolorach, ale także są dość kruche i delikatne.

Tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym od dawna zwłaszcza w aranżacjach ogrodowych są drewniane skrzynki. Jest to rozwiązanie bardzo ładnie komponujące się z zielenią lecz nietrwałe – pomimo impregnacji pod wpływem wilgoci zawartej w glebie szybko ulegają zniszczeniu. Wymagają one bardzo systematycznej konserwacji, aby było możliwe cieszenie się nimi jak najdłużej. Kreatywność ogranicza także mała dostępność form.
Metalowe donice z ocynkowanej blachy lub aluminium sprawdzą się jako rozwiązanie wyróżniające się trwałością. Nawet jeśli pojawi się na nich rdza często dodaje im uroku. Wadą jest ich wielkość – często produkuje się je w niewielkich rozmiarach.

lawenda doniczkaPoszczególne gatunki roślin mają zróżnicowane systemy korzeniowe – potrzebują donic o określonej wielkości i kształcie. Ponadto nie należy zapominać, że niektóre kwiaty mają specjalne wymagania (np. korzenie storczyków potrzebujące stałego dostępu do światła). Wąskie donice lepiej sprawdzą się dla palm lub iglaków, szerokie i płytkie dla sukulentów, te wiszące z kolei będą najlepszym rozwiązaniem dla pnączy. Podstawowa miara wysokości donicy to mniej więcej 1/3 wysokości rośliny, którą chcemy w niej posadzić. Wraz ze wzrostem rośliny dobrze jest wymieniać donice stopniowo na coraz większe, ale wskazany jest umiar w tej kwestii, gdyż w przeciwnym wypadku jej system korzeniowy rozrośnie się zbyt mocno w porównaniu do reszty.

Wybierając donice należy ustalić miejsce, w którym ma ona docelowo stać. Dobrze jest określić potrzebną odporność na warunki atmosferyczne: przykładowo dla całorocznej rośliny stojącej na tarasie z pewnością nie sprawdzi się gliniana doniczka wrażliwa na mróz. Ponadto ważne jest, aby zakup pasował do naszego balkonu lub tarasu. Najlepiej jest dążyć do ogólnie pojętej spójności aranżacyjnej – donica powinna podkreślać styl, w jakim urządzone jest dane wnętrze. Drewniane lub gliniane świetnie odnajdą się w otoczeniu bardziej naturalistycznym, śródziemnomorskim lub rustykalnym, a szklane lub aluminiowe będą lepsze tam, gdzie postawiono na nowoczesność.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP