Jak stworzyć ogród przyjazny i bezpieczny dla dzieci

Ogród to idealne miejsce do wypoczynku i zabaw. Ważne jednak aby był bezpieczny, dlatego każdy właściciel ogrodu, w którym często bawią się dzieci, projektując go musi uwzględnić bezpieczeństwo maluchów, by elementy ogrodu nie stanowiły zagrożenia.

Niebezpieczeństw czyhających na dzieci w ogrodzie jest bardzo wiele, ale to rośliny, które posiadają związki trujące, są najgroźniejsze. Niebezpieczne mogą być zarówno liście, jak i ostre kolce kwiatów lub krzewów.

Cis to jedna z najpopularniejszych roślin, które sadzi się w ogrodach. Niewiele osób wie jednak, że wszystkie części cisa z wyjątkiem czerwonych osnówek owców są trujące. Roślina ta zawiera wiele toksycznych związków, a w szczególności taksynę. Zatrucie objawia się spadkiem ciśnienia krwi, zaburzeniem rytmu serca, a także migotaniem komór. Należy pamiętać, że zatrucie może być śmiertelne.

Dzieci w ogrodzie

Niebezpieczne dla dzieci są także krzewy, posiadające owoce, podobne do tych, które jadamy na co dzień. Taką rośliną ogrodową jest kalina koralowa. Jej czerwone owoce, które przypominają porzeczki są bardzo trujące. Owoce kaliny, podobnie jak kora i liście zawierają toksyczne związki, które podrażniają skórę i błony śluzowe przewodu pokarmowego. Zjedzenie owoców wywołuje silne zatrucie pokarmowe, zawroty głowy, a także zaburzenia równowagi i świadomości.
Zagrożeniem dla dzieci jest także bluszcz. To popularne pnącze zawiera toksyczne saponiny, które podrażniają skórę i spojówki. Spożycie go powoduje skurcze żołądka, a także odczuwalne pieczenie w gardle, w większej ilości prowadzi do zatrzymania oddechu.

Groźnym dla zdrowia jest także spotykany w każdym parku kasztanowiec. Trujące są młode kwiaty, liście, a także owoce kasztanowców. Zjedzenie ich powoduje zatrucie pokarmowe oraz porażenie mięśni oddechowych, a nawet zatrzymanie oddechu.

Silnie trującymi roślinami są też popularne w ogrodach rośliny zielne, takie jak konwalia, ostróżka czy zimowit.

Plac zabaw dla dzieciNiestety trujące rośliny to nie jedyne zagrożenie dla bawiących się w ogrodzie dzieci. Ogrodzenie z wystającymi prętami lub uszkodzona siatka również mogą być niebezpieczne. Warto pamiętać, że małe dziecko ma naturalną potrzebę poznawania świata, dlatego należy za każdym razem zamykać bramę oraz furtkę, tak by maluch nie mógł wyjść poza teren posesji.

Kolejnym niebezpieczeństwem dla dziecka jest oczko wodne lub staw, którego głębokość przekracza 0,5 metra. Jeżeli nie chcemy rezygnować ze zbiornika, to warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie, dzięki któremu dziecko nie wpadnie do wody. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby naciągnięcie siatki nad wodą i przymocowanie jej na brzegu.

Warto pamiętać, że należy unikać koszenia trawy obok bawiącego się dziecka. Pośród trawy ciężko zauważyć kamienie lub inne przedmioty, które odskakując mogą skaleczyć malucha. Kosiarka powinna być zawsze zabezpieczona i schowana w miejscu niedostępnym dla dziecka ze środkami ochrony roślin oraz nawozami. Ważne, aby nigdy nie przelewać substancji chemicznych do butelek po wodzie czy sokach. Należy trzymać je na najwyższych półkach, aby dziecko nie miało do nich dostępu.

Ogród powinien służyć zarówno rodzicom jak i dzieciom, dlatego warto stworzyć w nim specjalny kącik dla malucha. Istotną kwestią jest jego wyposażenie. Należy zakupić takie sprzęty lub meble ogrodowe, które będą dostosowane rozmiarami do wagi i wzrostu dziecka. Powinny być również wykonane z materiałów jak najlepszej jakości, posiadających niezbędne atesty. Aby uniknąć upadków i stłuczeń warto umieścić kącik dla dzieci na miękkiej nawierzchni, która zamortyzuje upadki, warto przygotować mały plac zabaw na trawniku czy podłożu z piasku.

Dziecko uczestniczące w pracach ogrodniczychWażne jest, by pamiętać, że dzieci powinny się bawić w ogrodzie pod opieką osób dorosłych. W uniknięciu wypadków pomoże także rozmowa z dzieckiem, podczas której wytłumaczymy zasady bawienia się w ogrodzie oraz korzystania z ogrodowych zabawek.

Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci kontaktu z naturą i pielęgnacji ogrodu – w tym celu można zaangażować je w proste prace ogrodnicze. Dzieci na pewno będą miały frajdę, gdy będą mogły uczestniczyć w sadzeniu roślin czy ich podlewaniu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP